Trápí vás ekzematická pokožka?

BP_pack_CZ_50_leva

Naše pokožka nás propojuje s okolním světem. I drobný problém, který se na ní vyskytne, může mít reálný dopad na náš život. A co teprve ekzém… Onemocnění kůže, které trápí děti i dospělé. Většina z nás, laiků, nazývá jakékoliv kožní změny ekzémem.

Přesto ekzém je obecný název pro chronický zánět kůže a rozdělujeme jej na několik typů, z nichž nejvýznamnější jsou tato onemocnění:

Atopický ekzém

Patří mezi nejčastější a chronické kožní onemocnění, které se projevuje svěděním, suchostí kůže, bledostí nebo zarudnutím, olupováním kůže nebo puchýřky.

Kontaktní dermatitida

Kontakt kůže s alergeny nebo dráždícími látkami může vyvolat ostře ohraničený zánět kůže (např. po přímém kontaktu s chemikáliemi nebo kovy). Do této skupiny patří i fotoalergická kontaktní dermatitida, kdy po použití např. krému, parfému a následnému vystavení se kůže slunci zareaguje kůže zčervenáním, otokem, někdy i puchýři, většinou provázené nepříjemným svěděním.

Seboroická dermatitida

Kvůli zvýšené tvorbě mazu a zvýšenému výskytu kvasinek se někdy objeví červená, šupinatá, svědivá vyrážka ve vlasaté části hlavy, obličeji nebo na trupu. Velmi častá je u kojenců, kde sama spontánně mizí. Faktory zhoršující toto onemocnění jsou oslabený imunitní systém, hormonální nerovnováha, stres a další.

Lupénka – psoriáza

Autoimunitní onemocnění projevující se především na kůži zarudlými šupinatícími se ložisky. Na kůži loktů a na kolenou (na rozdíl od atopického ekzému, který se vyskytuje pod koleny, v loketních jamkách), na trupu, v křížové krajině, na dlaních a ploskách, ve kštici se objevují červené ohraničené vyvýšené plochy pokryté bělavými šupinami.

sensiderm

Atopický ekzém

Budeme se více věnovat  atopickému ekzému, který patří mezi nejčastější zánětlivé kožní onemocnění. Atopický ekzém trápí všechny věkové kategorie, včetně dětí. Ve střední Evropě postihuje 15 – 20 % kojenců a batolat, 12 % předškolních a školních dětí.

Máme-li k němu dispozice, může nás obtěžovat celý život. U ekzematiků se střídají období, kdy je pokožka klidná, nesvědí (klidová fáze) a pak přijde období, kdy zčervená, svědí (fáze akutní) a je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Atopický ekzém se vyznačuje suchostí, svěděním a zarudnutím na povrchu kůže. Tím také velkou potřebou se škrábat. Čím více si postižená místa škrábete, s tím větší pravděpodobností se do narušené kůže mohou dostat bakterie a další patogeny a stav se může dále zhoršovat. Je to známý začarovaný kruh svědění a škrábání, který obtěžuje každého ekzematika v jakémkoliv věku a přestože ví, že škrábání ekzém ještě zhorší, je neuvěřitelně těžké mu odolat.

Tato neschopnost odolat nutkání může vést k pocitům viny a rozpakům, ke zvýšenému stresu a tím opět ke zhoršení stavu kůže. Může být nepříjemný a dokonce bolestivý, neboť se na kůži tvoří puchýřky a pokožka praská, čímž lidem brání v oblíbených činnostech. U řady lidí také vzhled ekzému vyvolává stud a strach a je pro ně obtížnější se stýkat s jinými lidmi.

Pokožka nejmenších dětí je na vlivy prostředí citlivější než kůže dospělých. Atopický ekzém se může objevit již v prvních týdnech života a projevuje se jako suchá či dokonce poškozená kůže na hlavě, obličeji nebo jinde na těle. Svědění také může narušovat spánek miminka, může být plačtivé a neklidné. U dětí starších dvou let se ekzém projevuje jako suchá, zarudlá a olupující se pokožka, nejčastěji v kožních záhybech a v loketních a kolenních jamkách, za ušima, na zápěstích, kotnících a rukách. U dospělých je vzhled onemocnění v mnohém stejný, může postihovat jiné oblasti jako například krk, hlavu, ramena a hrudník, hřbety rukou.

Přesné příčiny atopického ekzému nejsou známy. Patří mezi ně:

  • Genetické vlivy – pokud jsou oba rodiče alergici, je riziko vzniku 40 – 60 %. Pokud mají nebo měli přímo atopický ekzém, udává se riziko až v 60 – 80 %. Dědičný sklon k atopii není ještě nemoc samotná a ekzém se nemusí vůbec objevit nebo jenom mírně, např. v podobě suché pokožky bez dalších nepříjemných změn
  • Faktory vnějšího prostředí a to především znečištění v místě bydliště, kouření a omezení fyzické aktivity.

Rozvoji alergických onemocnění může zčásti zabránit vhodná strava a kontakt s běžnými mikroby (přehnaná hygiena ovlivňuje reakci imunitního systému).

Dále také jsou alergické reakce člověka ovlivňovány mírou stresu nebo některými chronickými onemocněními (např. cukrovka prvního typu může zvyšovat riziko ekzému)

Chcete-li minimalizovat příznaky ekzému a prolomit začarovaný kruh svědění a škrábání, můžete se řídit následujícími radami:

  • Udržujte pokožku hydratovanou, zejména po sprchování a v suchém počasí
  • Nekoupejte se ve vodě teplejší než 36 °C a déle než 10 minut
  • Používejte jemná mýdla a neparfémované výrobky
  • Místo syntetických tkanin oblékejte bavlnu nebo len
  • Vyhýbejte se alergenům, které u vás zhoršují ekzém (potraviny, inhalační alergeny)

Dále je důležité bránit se stresu, upravit životní styl a pravidelně pečovat o pokožku.

Péče o pokožku postiženou atopickým ekzémem spočívá v jejím každodenním ošetřování

Základ jsou tzv. emoliencia – promazávací krémy, masti a koupelové oleje. V případě změny ložiska – ložisko červená, začíná svědět – je vhodné aplikovat několikrát denně Bepanthen® Sensiderm krém. Po aplikaci ulevuje od svědění do 30 minut, kůži hydratuje a přirozeně obnovuje ochrannou kožní bariéru. Je vhodný pro všechny věkové kategorie.

Bepanthen® Sensiderm krém je zdravotnický prostředek.

L.CZ.MKT.CC.11.2018.1495