Trápí Vás syndrom suchého oka? Známe řešení!

optive

Syndrom suchého oka je chronické onemocnění charakterizované nedostatečnou tvorbou slz anebo jejich nedostatečnou kvalitou. Toto onemocnění celosvětově ovlivňuje polovinu populace a jeho četnost stále roste.

Syndrom suchého oka je pro pacienty velmi nepříjemný. Bez ohledu na příčinu vzniku tohoto syndromu jsou příznaky stejné: zarudnutí, pálení a řezání očí, únava očí, světloplachost, zhoršené vidění. K obtížím se často přidává i nadměrné slzení, které je vyvoláno zhoršenou kvalitou slzného filmu, který oko nedostatečně chrání, a tím dochází k jeho dráždění a větší tvorbě slz,“ říká k problematice suchého oka MUDr. Martin Váša, zástupce primáře oční kliniky Visus v Náchodě.

Slzný film je tenký film na povrchu oka, který tvoří 3 vrstvy. V případě, že je jakákoliv z vrstev porušená, dochází ke vzniku nežádoucích projevů, o kterých mluvil MUDr. Váša.

  1. Lipidová vrstva – fixuje, utváří slzný film, brání rychlému odpařování slz a pomáhá hladkému pohybu víčka po povrchu oka. Je produkovaná převážně Meibomskými žlázkami.
  2. Vodná vrstva – tvoří 90%, hydratuje povrch oka a zásobuje ho živinami.
  3. Mucinová vrstva – vyživuje povrch oka a zabezpečuje přilnavost slzného filmu k povrchu oka.

Léčbu syndromu suchého oka může každý zahájit lubrikačními očními prostředky umělé slzy, které jsou volně prodejné v lékárnách. Ideální je však konzultovat obtíže s očním lékařem, který pacienta vyšetří a doporučí vhodnou léčbu podle očního nálezu.

optive1

K tomu MUDr. Váša dodává: „Diagnostika zahrnuje následující kroky a možnosti: odebrání anamnézy, vyšetření na štěrbinové lampě (vyšetření rohovky, spojivky, slzného menisku,…), hodnocení paralelních řas bulbární spojivky s okrajem dolního víčka dle Lipcoffa (0–4), hodnocení kvality slz – vitální barvení (lisaminová zeleň, bengálská červeň – obarví buňky se sníženou vitalitou, odhalí poškozená oschlá místa), break-up time test, hodnocení kvantity slz – Schirme- rův test.

Dle výsledku vyšetření pak zvolíme správný lubrikační oční prostředek podle jeho složení (tzv. umělé slzy). U nejzávažnějších forem se používají cyklosporinové kapky, kortikoidy v kapkách, sérové kapky vytvořené z vlastní krve pacienta nebo se dočasně provede uzávěr slzných cest implantátem.“

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů a je třeba se o něj zodpovědně starat. Nezanedbávejte své oči.