Trápí Vaše miminko opruzeniny?

miminko opruzeniny

Opruzeniny jsou velmi častým problémem ve věku kojenců a batolat, který řeší maminky a někdy i dětský praktický lékař ve své ordinaci.

Začněme tím, co to opruzenina, latinským slovem intertrigo, vlastně je. Jde o místní postižení kůže. Prostý zánět, který vzniká třením dvou kožních řas o sebe nebo třením kůže o prádlo, se typicky projevuje plošným zarudnutím. Postižené místo svědí a je bolestivé. V některých případech může dokonce ložisko zmokvat, případně se může infikovat. Vznik opruzeniny podporuje macerování kůže potem, močí nebo stolicí. Proto nejčastějšími místy, která opruzeniny postihují, jsou u kojenců a batolat zadeček a jeho bezprostřední okolí, kožní rýha mezi hýžděmi a oblast třísel.

Mezi faktory podporující vznik opruzenin bezpochyby patří teplé počasí, kdy se děťátko hodně potí, menší frekvence výměny plenek, horší hygiena dítěte nebo neprodyšné materiály u oblečení.

Co tedy dělat, když už se opruzenina objeví?

Když zjistíme, že děťátko trpí opruzeninou, je na prvním místě zvýšená hygiena postiženého místa. V případě, že postižená oblast nemokvá, postižené místo pečlivě omyjeme vodou, případně očistíme vlhčeným ubrouskem a následně naneseme dětskou mast určenou k péči o opruzenou pokožku např. Rybilka Neo, Infadolan. Tyto přípravky mají dvě funkce: regenerační a ochrannou. Regenerační funkce podporuje zhojení vzniklého kožního defektu. Ochranná se podrážděné místo snaží uchránit před dalším negativním působením moči, stolice, potu atd. V období výskytu opruzenin u dítěte mějte na paměti častější kontroly opruzených míst, jejich opakované ošetření a promazání mastí a v neposlední řadě i výměnu plenek.

Existuje celá řada přípravků k ošetřování opruzenin. Z často používaných je v dětské medicíně dlouho znám blahodárný účinek mastí obsahujících rybí tuk. Jedna z jeho hlavních složek, vitamín D, se podílí na regeneraci kůže a podkoží a podporuje granulaci tkáně (sled buněčných pochodů, které vedou k zacelení poškozené tkáně). Jeho další složka, vitamín E, se uplatňuje při regeneraci jednotlivých vrstev kůže. Obě tyto látky, podporované ve svém hojivém účinku ještě přítomností oxidu zinečnatého, který brání mokvání kůže a zabraňuje vzniku zánětu, se využívají např. v masťovém základu známého přípravku Rybilka Neo. Mast navíc ještě obsahuje mandlový olej, který zvláčňuje pokožku a panthenol, který má zklidňující a regenerační účinky. Samozřejmě neobsahuje ani parabeny ani parfém. K celkové péči v oblasti plenek můžete využít i dětské vlhčené ubrousky Rybilka Neo, které jsou jemné a vyrobené z 100% viskózy, hypoalergenní a neparfémované.

1471950348-rybilka-neo-ubrousky-72ks - kopie1471949986-rybilka-100ml-mont-new-285x300 - kopie

Jak opruzeninám předcházet? V zásadě dodržováním několika jednoduchých pravidel. Riziková místa musíme pravidelně ošetřovat – pečlivě omýt vodou, případně vlhčenými ubrousky a často měnit plenku. Významný ochranný vliv mají vhodné masti (např. se základem obsahujícím rybí tuk), a proto vždy danou oblast takovou mastí preventivně ošetříme. Mast se na pokožce relativně dlouho udrží v podobě filmu, který odpuzuje vodu, moč i pot a brání tak macerování kůže. V tomto ohledu jsou masti vhodnější než krémy, které ze své podstaty neposkytují tak dlouhou a kvalitní ochranu ohrožené pokožky.

A hlavně „větrat zadeček“ – ke zhojení, ale i prevenci, napomáhá i delší čas strávený provětrávání postiženého místa, což znamená nechat miminko bez plenky si hrát.

Přejeme Vám ať vás, ale hlavně vaše děťátko opruzeniny netrápí a můžete se radovat z každého dne bez opruzenin.