Udržte svůj imunitní systém v pohotovosti!

cordyceps-vizual

Cordyceps řadíme mezi léčivé houby, v Číně hojně používané na obecné posílení vitality, mozkové činnosti a proti stárnutí. Tradují se dokonce účinky v případě zánětlivých onemocnění a nekontrolovatelného buněčného bujení.

Z pohledu Tradiční Čínské Medicíny tato úžasná houba posiluje esenci ledvin, orgánu, který je vnímán jak zásobárnu naší životní QI a zároveň posiluje povrchovou obrannou energii. Mnoho nemocí je obrazem stavu naší imunity; u snížené imunity bojujeme s opakovanými infekcemi, astmatem atd., zvýšená imunita pak hraje roli u všech autoimunitních onemocnění, alergických onemocnění, ekzémů… Cordyceps je ve svém působení unikátní – dokáže harmonizovat tělo i mysl.

Pro nás jsou důležité nejenom pozitivní účinky na zdraví, ale i absence nežádoucích účinků při dlouhodobém užívání.

Cordyceps má pozoruhodný životní cyklus. Číňané se původně domnívali, že se jedná o housenku, čímž se nám vysvětluje její český název housenice čínská. Houba parazituje na larvách motýlů, postupně prorůstá do těla housenky, což může trvat i několik let. V tomto období vytváří účinné látky. Na zimu se housenka ukrývá do země, aby zvládla chlad, ale umírá vlivem rostoucího Cordycepsu, který se na jaře množí spórami.

Původně byly účinky Cordycepsu pozorovány na skotu, který houbu konzumoval společně s pastvou. Síla, odolnost, plodnost – to vše chtěli i pastevci, a tak se Cordyceps začal zkoumat, zkoušet a po staletí používat v TČM.

Při trvalé konzumaci byly účinky na lidský organizmus natolik znatelné, že se na dlouhou dobu stal Cordyceps výsadou jen čínského císaře a jeho vyvolených.

cordyceps

Houba je schopna udržovat v pohotovosti náš imunitní systém, podporuje tvorbu červených krvinek, dokáže posilovat srdce, plíce, ledviny, pohlavní ústrojí, upravuje nadměrnou krevní srážlivost. Popisovány jsou i příznivé účinky na játra a na zvýšený cholesterol a tuky v krvi.

Housenice čínská (Cordyceps) obsahuje glukany, terpenoidy, nukleotidy. Glukany Cordycepsu stimulují v bílých krvinkách imunitního systému pohlcování cizorodých organizmů (odborně fagocytózu), kterou se tělo zbavuje nežádoucích látek. Pokud Cordyceps užíváme, byť i jen krátkodobě, dodá nám tělu potřebné vitamíny B1, B2, B12, K a vitamín E, dále nenasycené mastné kyseliny a klíčové aminokyseliny potřebné pro regeneraci buněk. Ale klíčové je užívání v měřítku dlouhodobém.

Další účinné složky, nukleotidy a terpenoidy této houby vykazují dle výzkumů protinádorovou a antimikrobiální aktivitu, opět účinky, které tak dnešní moderní svět potřebuje.

Houba, která byla kdysi považována za housenku, dnes nemusí být jen v jídelníčku čínské šlechty, ale dostává se i k nám.