Z domácího měření tlaku se stává nový hit. Je pohodlné a rychlé, nevyžaduje zdlouhavé cestování za lékařem. Na trhu je ale řada modelů, každý se hodí pro jinou příležitost a typ pacienta. Poradíme, jak vybrat ten správný.
Pažní nebo zápěstní?
Ideální je osobní tonometry je kupovat v lékárnách a obchodech se zdravotnickými pomůckami. Na správný výběr zde totiž dohlédne odborně vyškolený personál. Hlavní rozhodnutí se týká místa měření – lze volit mezi tlakoměrem pro měření na paži a zápěstním tlakoměrem.
Obecně platí, že lékaři považují typ pro pažní měření o něco přesněji, než zápěstní. Jeho robustnější konstrukce totiž lépe pohlcuje vibrace způsobené případným pohybem ruky.
Zápěstní tlakoměry proti tomu ale nabízí kompaktní rozměry a rychlejší ovládání. Kdo například častěji cestuje, zvolí tento typ i za cenu důslednějšího dodržení pravidel pro správné měření.
Jak vybrat?
Vůbec nejlepší je tlakoměr v lékárně rovnou vyzkoušet. Pokud po dvou opakovaných měřeních jak pažním, tak zápěstním tonometrem naměříte podobné hodnoty, můžete s klidným svědomím vybírat mezi oběma. Pokud se hodnoty liší, je vhodnější přístroj pro pažní měření.
Pozor by si ale měli dát pacienti s nadváhou. Pažní varianta tlakoměru pro ně nemusí být vhodná ze dvou důvodů: správné upevnění manžety přístroje jim může činit potíže, a navíc tepna je skryta pod silnější vrstvou tukové tkáně. Pak je na místě zvážit přístroj pro měření na zápěstí.
Bez ohledu na výběr, při měření je nutné dodržovat několik pravidel. O jaká jde?
- Měřte nejdříve 10 minut po fyzické činnosti
- Nemluvte, snažte se nemyslet na starosti
- Manžeta neškrtí ani není příliš na volno
- Manžeta se musí dotýkat kůže
- Paže není zaškrcena rukávem
- Při měření zápěstním tlakoměrem mějte zápěstí přesně v úrovni srdce
- Při měření pažním tlakoměrem předloktí nevisí volně dolů, ani se neopírá o kolena
- Během měření se nehýbejte (zejména u zápěstního měření)
- Hadička manžety vede prostředkem ohybu předloktí
- Manžetu dostatečně vypouštějte, nepřefukujte ji