Umíte správně vybrat tlakoměr?

Z domácího měření tlaku se stává nový hit. Je pohodlné a rychlé, nevyžaduje zdlouhavé cestování za lékařem. Na trhu je ale řada modelů, každý se hodí pro jinou příležitost a typ pacienta. Poradíme, jak vybrat ten správný.

Pažní nebo zápěstní?

Ideální je osobní tonometry je kupovat v lékárnách a obchodech se zdravotnickými pomůckami. Na správný výběr zde totiž dohlédne odborně vyškolený personál. Hlavní rozhodnutí se týká místa měření – lze volit mezi tlakoměrem pro měření na paži a zápěstním tlakoměrem.

Obecně platí, že lékaři považují typ pro pažní měření o něco přesněji, než zápěstní. Jeho robustnější konstrukce totiž lépe pohlcuje vibrace způsobené případným pohybem ruky.

Zápěstní tlakoměry proti tomu ale nabízí kompaktní rozměry a rychlejší ovládání. Kdo například častěji cestuje, zvolí tento typ i za cenu důslednějšího dodržení pravidel pro správné měření.

Jak vybrat?

Vůbec nejlepší je tlakoměr v lékárně rovnou vyzkoušet. Pokud po dvou opakovaných měřeních jak pažním, tak zápěstním tonometrem naměříte podobné hodnoty, můžete s klidným svědomím vybírat mezi oběma. Pokud se hodnoty liší, je vhodnější přístroj pro pažní měření.

Pozor by si ale měli dát pacienti s nadváhou. Pažní varianta tlakoměru pro ně nemusí být vhodná ze dvou důvodů: správné upevnění manžety přístroje jim může činit potíže, a navíc tepna je skryta pod silnější vrstvou tukové tkáně. Pak je na místě zvážit přístroj pro měření na zápěstí.

Bez ohledu na výběr, při měření je nutné dodržovat několik pravidel. O jaká jde?

  1. Měřte nejdříve 10 minut po fyzické činnosti
  2. Nemluvte, snažte se nemyslet na starosti
  3. Manžeta neškrtí ani není příliš na volno
  4. Manžeta se musí dotýkat kůže
  5. Paže není zaškrcena rukávem
  6. Při měření zápěstním tlakoměrem mějte zápěstí přesně v úrovni srdce
  7. Při měření pažním tlakoměrem předloktí nevisí volně dolů, ani se neopírá o kolena
  8. Během měření se nehýbejte (zejména u zápěstního měření)
  9. Hadička manžety vede prostředkem ohybu předloktí
  10. Manžetu dostatečně vypouštějte, nepřefukujte ji

Podívejte se na naši nabídku tlakoměrů