Už jste vyzkoušeli ghíčko?

Určitě jste o něm už slyšeli. A pokud ne, nevadí. Ghíčko je čistý máselný tuk nejvyšší kvality získaný přepuštěním čerstvého másla. Pojďme se mu trochu podívat na zoubek.

Pojem ghí pochází z ajurvédy, která mu připisuje mimořádné léčivé účinky.  Tisíce let stará medicína a elixír života, který se používal a stále používá napříč kontinenty a kulturami. Běžné máslo se tímto způsobem zpracovává pro prodloužení trvanlivosti a změně vlastností. Vydrží až 12 měsíců, nepřepaluje se a není nutné ho chladit.

K čemu je ghí dobré?

  • Báječně chutná a snad ještě lépe voní
  • Superpotravina bez mléčné bílkoviny
  • Má vysoký kouřový bod (250°C) a tak se ani při vysokých teplotách nepřepaluje
  • Dlouhá životnost (vydrží až 12 měsíců)
  • Není třeba ho chladit
  • Podporuje trávení
  • Obsahuje mnoho vitamínů A,D,E,K a antioxidantů
  • Obsahuje kyselinu máslenou, která působí protizánětlivě napomáhá k udržení optimální hladiny inzulinu
  • Podporuje hubnutí, pomáhá spalovat tuky a udržet hladinu cholesterolu
  • Hojí podrážděnou kůži – lze ho užívat vnitřně i zevně

1.České přepuštěné máslo – České ghíčko

Přepuštěné máslo není neznámé ani u nás. Už naše babičky tímto způsobem prodlužovaly životnost másla. Neměly lednice ani mrazáky a přepuštěné máslo mohly skladovat jen tak ve spíži.

Možná si i vy pamatujete na vůni buchet linoucí se z pekáčku, omaštěné brambory, voňavou pečínku,… A když otevřete sklenici s ghíčkem, to úplně první, co vás zaujme, je VŮNĚ. Poctivá, plná vůně, které se žádný margarín ani zdaleka nevyrovná.

Ghíčko používám každý den. Je to taková malá velká závislost. Smažím na něm lívance, topinky, potírám maso, přidávám do polévek. Pokrmy povznese na novou – vyšší – úroveň. 

Do výroby poctivého ghíčka v Čechách se pustila maminka tří dětí, původně zdravotní sestřička – paní Andrea Dostálová.

Jak kvalitní české ghíčko vyrábí?

Ručně. Základem je kvalitní máslo. To po dobu 6 hodin vaří, sbírají mléčnou bílkovinu, karamelizují, přidávají koření a bylinky. Takto přepuštěné máslo pak plní do sklenic, zašroubují, polepí krásnými etiketami. Pak už máslo jen čeká, kdo si ho koupí.

I když se to asi bude zdát divné, Ghíčko nepoužíváme jen v kuchyni. Má totiž skvělé účinky také na ekzematickou pokožku. Krásně ji promastí, bojuje se zánětlivými procesy. Na pokožku jsme vyzkoušeli jak kravské ghí, tak to kozí (i když to dětem moc nevonělo, ostatně jako všechny kozí produkty). 

 

Jaká Ghíčka jsou v nabídce?

Čisté Ghí, Bio Ghí, bylinné a ochucené ghíčko – ale ani tím výčet nekončí. Kozí ghí, Ghítela, KokoGhí. A jelikož se hodí i pro péči o pokožku, tak také Levandulová Ghí balzám.

Jeden produkt lepší než druhý, jeden ani neví, co si vybrat. Vyzkoušeli jsme Ghíčko natural, Chilli Ghíčko, Kozí Ghí (to je mimojiné báječné k péči o ekzematickou pokožku), bylinné Ghí s kurkumou – jedno lepší než druhí. Ještě máme zálusk na levandulové Ghíčko a bylinné Ghí se sibiřským ženšenem. U dětí je nejoblíbenější Ghítela. Ta je mimochodem báječná i na cukroví a jiné sladké pečení. 🙂

Jak ghí využít v kuchyni?

Všude. Je ideální na smažení, pečení, do polévky, jen tak na chleba, … Kreativitě se meze nekladou. A Ghíčku už vůbec ne. Zkuste ho smíchat s medem, udělat si doba zdravé chipsy, Ghítelu použijte na dezerty. Vedle určitě nešlápnete.