Už nejsem malé miminko. Je čas na hrneček!

little-102283_1280

Jak dítě roste, mění se i jeho potřeby a dovednosti; stále se učí něco nového. Jednou z dovedností, kterou by si mělo osvojit je také pití nejen z lahvičky se savičkou, ale také z hrnečku. To je důležité i pro správný vývoj zoubků a řeči. Kdy je ten správný čas? A který hrneček vybrat?

Když jsme my byli malí, moc na výběr nebylo. Savička, hrnek s tvrdým pítkem a běžný hrneček. Maminky nás stále převlékaly, protože jsme věčně měli polité oblečení. Dnes už je výběr mnohem širší a pro děti je přechod o hodně snazší.

Výběr prvního hrnečku

Děti rády pijí ze savičky nebo z maminčina prsa. Když jim ale začnou růst zoubky, nastává chvíle na změnu. Ono to kousnutí do maminky je strašná zábava, protože maminka se lekne a to se dětem líbí. Pro maminku je to ale hodně nepříjemné. No a když žužlá savičku, může ji prokousnout a to také není žádoucí.

Přichází tedy čas na změnu – na hrneček. U některých lahví stačí koupit místo savičky hubičku. Ta první bývá měkká a dítě z ní saje velmi podobně jako ze savičky. Má už ale větší průtok. Další výměnná hubička už je tvrdá a na některé lahve jde také nasadit, stejně jako ouška pro snazší uchopení.

Postupně ale určitě lahev zaměníte za některý z dětských hrnečků. Ať už právě s hubičkou, s brčkem nebo později bez nich. Jak se dítě učí, může pít třeba z některého z kouzelných hrnečků (pítko po celém kraji), nebo i klasických hrnečků.

Další výhodou současných hrnečků je to, že většinou mají membránu, která neproteče, pokud nechceme a nic se tak nevylije.

Vyberu ten správný?

I zde platí, že každé dítě je individuální. Některé si o změnu řekne samo, jiné musíte motivovat. Důležitý je správný výběr hrnečku. Možná vyzkoušíte několik hrnečků a budete mít doma pěknou sbírku, než najdete ten pravý. A nebo budete mít to štěstí, že máte doma šikulku a trefíte se hned napoprvé.

Těžko dát univerzální radu, jak vybrat ten správný. Je to docela věda (taky jsme doma měli opravdu pěknou sbírku hrnečků). Abychom si přechod co nejvíce usnadnili, držme se následujících pravidel.

  • Na dítě nespěchejte. Začněte krůček po krůčku.
  • Zprvu volte nekapající hrneček. Ušetříte si spoustu času s neustálým převlékáním.
  • Zapojte dítě do výběru. Mladší děti budou spíše koukat, zda je hrneček výrazný a zaujme je. Ti větší už s výběrem pomohou více.
  • Děti se učí nápodobou. Ukažte jim, jak se hrneček používá.
  • Vybírejte také podle materiálu – ideální jsou plastové či melaminové hrnečky. Nějaký ten pád jim neublíží.
  • Ukažte dítěti, že je už velké, není to malé miminko, které potřebuje dudlík.
  • Postupně se snažte zbavit náustku. Můžete přejít třeba na Magic Cup, který má pítko po celém okraji, ale nevyteče.

hrnek

Zvládli jste to! Teď už je jen krůček k obyčejnému hrnečku

Gratuluji, už jste skoro v cíli a z Vašeho drobečka je už velký človíček. Naučil se pít z hrnečku a přibližuje se svými dovednostmi Vám, rodičům.

Některé děti se k cíli přiblíží dříve, jiné později. Určitě to ale moc neodkládejte. Čas plyne neuvěřitelně rychle a přiblíží se nástup dětí do školky. A když dítě neumí pít z hrnečku, je to dost velký problém. Přiděláte tak starosti sobě (budete si domů nosit hromadu mokrého prádla), i paní učitelce, která bude dítě neustále převlékat. A když takových dětí bude ve třídě více… Určitě si to dovedete představit.