Vánoce – svátky klidu, tradic a zvyků

vánoce

Už je to tady. Dnes nastal ten den, na který se těší všichni, hlavně děti. My dospělí jsme do poslední chvíle nerozvózní, zda všechno je tak jak má, abychom nepřipálili řízky, vánočka aby byla povedená, není ten salát moc slaný? A splníme očekávání těch, na kterých nám záleží?

Vánoce jsou křesťanské svátky narození Ježíše Krista. S Vánoci je spjat Advent, který jim předchází a slouží jako příprava na narození Ježíše Krista. Každou neděli zapalujeme jednu svíčku na adventním věnci. Samotné vánoční svátky začínají dnem narození Páně ( 25. prosinec – Boží hod vánoční, jinak také „1. svátek vánoční“). 26. prosince se pak slaví svátek sv. Štěpána ( „2. svátek vánoční“).

jmelíK vánočním svátkům také patří spousta zvyků a tradic. Zdobíme stromeček, doma by nemělo chybět jmelí, lijeme olovo, rozkrajujeme jablíčka, pouštíme lodičky ze skořápek nebo třeba vyhlížíme Zlaté prasátko.

Jmelí by mělo být darované, aby přineslo štěstí. Jmelí mají v oblibě hlavně muži, kteří pod ním mohou políbit ženu či dívku, která pod ním právě stojí. 

olovoLití olova je také moc pěkný zvyk, který se už tolik nedrží. Rozpustí se olovo a lije se do studené vody. Tvar, který vznikne, může dát odpověď na předem položenou otázku nebo v něm svobodné dívky hledali podobu budoucího ženicha.

Pouštění lodiček milují hlavně děti. Do skořápky od ořechu vložíme svíčku, zapálíme ji a lodičku pustíme. Jak dlouho bude plout než se potopí? Plave napříč vodou nebo se drží u břehu? Takový bude Váš příští rok.

Zlaté prasátko chtějí vidět zejména děti. Musí se ale celý den postit, aby večer ono Zlaté prasátko zahlédli. Viděli jste ho už někdy?

Svobodné dívky také házejí střevíčkem. Směr jeho špičky ukáže, zda se příští rok vdá, nebo zůstane i dále doma.

jablkoRozkrojení jablíčka je asi jedním z nejznámějších zvyků, které se stále těší velké oblibě. Po štědrovečerní večeři si každý rozkrojí jablko napříč. Kdo ve svém jablku nalezne pěticípou „hvězdičku“ ze zdravých jadérek, může být spokojen. V příštím roce ho čeká zdraví a štěstí. Pokud je ale jádřinec červavý, hrozí nemoci. A když místo pěticípé hvězdičky jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku, hrozí nejhorší.

No a asi ta úplně nejoblíbenější a nejočekávanější tradice je nadílka od Ježíška. Po večeři se celá rodina sejde pod rozsvíceným a nazdobeným vánočním stromečkem, zazpíváme si koledy,…. a je čas na dárečky. Většinou je rozdává nejmladší člen rodiny.

ván

Naleznete pod stromečkem ten Váš vysněný dárek? Potěšíte své blízké? Tento zvyk je velmi mladý. Dříve bylo největším dárkem to, že se rodina sešla ve zdraví, popovídali si a strávili spolu nějaký ten čas. Dárky se nenadělovali. Je to zvyk až poslední doby.

Děti se ale na tento okamžik těší celý rok. I když pod stromečkem nenaleznou vše co si přáli, ten jejich pohled, to kouzlo Vánoc,….  To vše stojí za ten čas, za ty nervy a obavy. Užijme si tento čas, mějme radost ze shledání se svými milými. Odpočiňme si, načerpejme síly na další rok, sledujmes rodinou pohádky, vyprávějme si příběhy, hrajme hry,… A jak trávíte vánoční svátky Vy?