Bez lepku s Vitanou

V minulém článku jsem se věnovala celiakii a lidem, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. Dnes bych vám chtěla blíže představit bezlepkové produkty značky VITANA, které jsem měla možnost osobně vyzkoušet. VITANA je česká firma, která se specializuje především na dehydratované a předpřipravené potraviny a dochucovadla. Většina lidí má tuto značku spojenou zejména s polévkami. Současné portfolio je však mnohem širší a zahrnuje hlavně výrobky, které pomáhají nejen s vařením, ale i s pečením.

——————————————————————————————————————————————

Jako první jsem se rozhodla napsat něco o bezlepkovém chlebu, protože bezlepkové pečivo peču ráda a často. K jeho přípravě budete potřebovat vodu, sůl, olej (můžete nahradit máslem) a droždí. Já jsem přidala navíc směs semínek a sušená rajčata. Po vykynutí jsem pekla asi hodinu v troubě na 200 °C. Musím říct, že se chléb povedl, měl krásně křupavou kůrku a vevnitř byl vláčný. Jestliže víte, že chléb nedokážete spotřebovat do dvou dnů, doporučím si ho nakrájet na plátky a nechat zamrazit. Zamezíte tak rychlejšímu tvrdnutí, které bývá pro bezlepkové pečivo typické. Tento chléb můžete zakoupit nejen tmavý, ale také světlý.

unnamed (2)

Další výrobky, které jsem vyzkoušela, byly bezlepkové polévky, konkrétně rajská, gulášová a hrachová. Příprava polévek je velmi jednoduchá, stačí ji rozmíchat ve studené vodě a nechat vařit. Jedno balení je na 3 porce a k přípravě jednoho sáčku potřebujeme 0,75 ml studené vody. Já osobně nejsem zastánce pytlíkových polévek, ovšem jsou chvíle, kdy tyto polévky přijdou vhod. Nejvíce mi chutnala polévka rajská, ve které byla navíc přidána rýže.

unnamed (4)

Na co jsem se velmi těšila, byly bezlepkové muffiny. K jejich přípravě stačí směs smíchat s olejem a vodou. Já jsem udělala muffiny ve třech variantách- první byla s kokosem, druhá s bílou čokoládou a poslední s borůvkami. Po upečení muffiny krásně voněly a chutnaly výborně. Protože sladké moc nevyhledávám, přinesla jsem muffiny do práce a u kolegů měly stejný úspěch jako u mě. Musím říct, že na mě osobně byly muffiny dost sladké a tak jsem si nejvíc pochutnala na variantě s borůvkami, které sladké těsto příjemně odlehčily.

unnamed (1)

Mezi další bezlepkové výrobky patří směs na zahušťování a obalování a univerzální mouka, která má všestranné použití. Můžete ji využít nejen na pečení pečiva, ale také k přípravě knedlíků nebo koláčů. Ti z Vás, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu, jistě ocení také bezlepková dochucovadla, při jejichž přípravě nebyl použit lepek, umělá barviva ani konzervanty.

unnamed (3)

Pokud vás produkty značky Vitany a dnešní článek zaujal, připravili jsme si pro vás překvapení. Během zítřejšího dne sledujte Facebook Pilulka.cz a můžete vyhrát jeden ze tří balíčků, ve kterém naleznete právě výše zmíněné výrobky.