Vliv ústního zdraví na celkový zdravotní stav organismu vás může zaskočit

doctor-563429_1280Krásný a oslnivý úsměv na nás den co den číhá z mnoha médií… Zdravě vypadající zuby hrají silnou sociální roli, avšak umíme se o náš chrup starat správně?

Neodstraněný zubní plak plný bakterií, totiž způsobuje v ústech řadu onemocnění, jako například mnohdy komplikované zubní kazy, záněty dásní až po parodontózu či dokonce ztrátu zubu! Víte, že tato onemocnění nejsou dědičná a nejsou pouze ohraničeným problémem v dutině ústní? Zánět totiž koluje celým tělem a může udeřit tam, kde byste to nečekali. Představuje rizikový faktor pro pacienty s kardiovaskulárními problémy. Zvyšuje nebezpečí např. infarktu myokardu, stejně tak nebezpečí mozkové mrtvice! Bakterie ze zaníceného místa v chrupu doputují například k srdeční chlopni, kde můžou způsobit její zánět. Lidé trpící cukrovkou by měli úzkostně dbát na pravidelné preventivní návštěvy u svého zubního lékaře, stejně tak jako u dentální hygienistky. Domácí ústní hygieně by měli věnovat zvýšenou pozornost. Se zanedbaným chrupem se pojí i komplikace během těhotenství, kde zapříčiní například předčasný porod spojený s nízkou porodní váhou dítěte.

Jako dentální hygienistka vidím řešení ve výběru vhodných dentálních pomůcek, správné technice čištění a hlavně pravidelnosti v péči nejen o zuby, ale i mezizubní prostory a dásně. Stále větší oblibě se mezi mými pacienty těší moderní elektrické kartáčky. U sonických zubních kartáčků Philips Sonicare oceňuji jejich účinnost a šetrnost k zubům a dásním. Fungují na principu stíravé čistící techniky, kdy vysokou frekvencí rozruší a setřou zubní plak podél linie dásní. Obrovským benefitem je masírování dásní a jejich oxidace způsobené dynamickou vlnou, která při čištění vzniká z pasty, vody a slin.

Dopřejte svým ústům něco navíc a buďte zdraví.

Bc. Jana Křepelková, dentální hygienistka