Vybíráme kočárek

vybirame kocarek

Jedna z věcí, kterou s malým miminkem určitě využijete, je kočárek. Jeho výběr bychom neměli uspěchat, vše si v klidu promyslet a při jeho výběru si zodpovědět pár důležitých otázek, abychom vybrali ten správný.  Je to investice, která se vyplatí.

Výběr kočárku nenechávejme na poslední chvíli. Za celých 9 měsíců je spousta času si vybrat, zajet do obchodu a kočárek si „naživo“  okouknout a vyzkoušet. Ano, předvýběr si můžete udělat doma, z katalogů, přes internet i podle doporučení. Samotný výběr už je ale na Vás a určitě byste si dopředu měli odpovědět na tyto otázky:

  1. V jakém období se miminko narodí? To bychom měli zohlednit zejména při výběru hluboké korbičky, protože do ní budeme miminko vkládat v zimě s fusakem a je potřeba, aby byla dostatečně velká.
  2. V jakém terénu budu s kočárkem jezdit? Tomu přizpůsobíme výběr podvozku – kol. Budete-li jezdit často v terénu, volte velká nafukovací kola s odpružením.
  3. Chci kočárek s 3 nebo 4 koly? A mají být otočná?
  4. Budu kočárek často skládat do auta?
  5. Budu v kočárku miminko jen uspávat a pak jej přenášet domů nebo mám možnost nechat ho spinkat v kočárku po celou dobu?
  6. Budu s kočárkem jezdit i na nákup – potřebuji na něj přidělat třeba autosedačku – vajíčko?
  7. Kdo všechno bude s kočárkem jezdit? To je důležité pro výběr podvozku – aby mu šla rukojeť případně nastavit do různé výšky.
  8. Chci si koupit jen hluboký kočárek, nebo rovnou celý set?
  9. Jak velkou částku chci / mohu do kočárku investovat?
  10. Rozměry kočárku? Pokud používáte výtah, vše si pečlivě změřte, aby se Vám tam kočárek vešel. Totéž se týká i šířky dveří.

Když si na všechny tyto otázky odpovíte, třeba i vyberete nějaký typ kočárku, určitě zajděte do obchodu s kočárky a porozhlédněte se tam a ten svůj vybraný kočárek si vyzkoušejte. Měl by Vám vyhovovat po všech stránkách. Nedělejte unáhlené kompromisy. Nechte si čas na rozmyšlenou.

Doporučuji také nevybírat jen podle zkušeností a doporučení svých známých. Každému vyhovuje něco jiného, používá kočárek za jiných podmínek.

Hluboký kočárek

Při jeho výběru je velmi důležitý mimo jiné vnitřní rozměr korbičky. V hlubokém kočárku bude děťátko do doby, než bude samo schopné sedět. To je cca v 9 měsících. Do té doby by se děťátko mělo vozit v hluboké korbě.  Ne vždy to je bohužel reálné. Snažte se ale děťátko v hlubokém kočárku vozit co nejdéle.

Hluboký kočárek si můžete pořídit buď zvlášť, nebo jako kombinovaný set – zde je součástí také sportovní kočárek a někdy také autosedačka – vajíčko, kterou lze připevnit na podvozek (využijete třeba při nákupech).

Sportovní kočárek

Na ten přichází řada cca kolem 9 měsíců věku, kdy dítě už je schopné samo sedět. Pokud jste si pořídili kombinovaný kočárek, řešit jej nemusíte, protože již je součástí Vámi vybraného setu.  I zde se zaměřte na rozměr sedačky, aby se do ní děťátko vešlo a vy zanedlouho po jeho pořízení neřešili, že se tam dítě v sedě nevejde.

Golfové kočárky

Na nákupy, cestování atd. Vám jistě přijdou vhod golfové kočárky. Jsou lehké a skladné. Při jejich pořízení je důležité, pro jak staré dítě je pořizujete a jak často je budete využívat. Pokud je pořizujete pro děťátko, které ještě samo úplně nesedí, je důležité poohlédnout se po takových, kterým lze opěrka polohovat do úplného lehu.

Sourozenecké kočárky

Velmi specifickou skupinou kočárku jsou tzv. sourozenecké kočárky. Ať už je pořizujete pro vícerčata nebo děti, které jsou od sebe věkově nějaký ten měsíc, opět je důležité dát si pozor na rozměry (abyste projeli dveřmi, vešli se do výtahu apod.), ale také právě to, pro koho je pořizujete.

Příslušenství ke kočárkům

Těch se nabízí opravdu velká spousta. Od nánožníků, pláštěnek, vložek do kočárků, slunečníků, fusaků až po rukávníky, držáky nápojů apod. Při výběru doplňků se také jistě „vyřádíte“. Na trhu jich je dostatek.

Co říci na závěr?

Kočárků je na našem trhu velká spousta, takže si jistě vyberete ten pravý přesně pro Vás. Šťastnou ruku při výběru!

Článek pro Vás napsala: Ivana Kyllerová