Výhody kojení a co dělat, když to nejde

Pro každé narozené miminko je správná výživa důležitá zejména pro to, jelikož díky ní můžeme ovlivnit správný vývoj imunitního systému, funkci mozku nebo stavbu kostí.

Kojení jako nejlepší volba

Nejlepší výživou pro narozené miminko je bezesporu kojení, které má velkou spoustu pozitiv:

girl-18918_1280⦁ mateřské mléko se nejlépe tráví a vstřebává
⦁ obsahuje látky, které kojence chrání před infekčními onemocněními a mohou zamezit např. alergii
⦁ kojené dítě získává všechny živiny z mateřského mléka mnohem efektivněji než z umělé výživy
⦁ kojení zabraňuje překrmování dítěte
⦁ tělesný kontakt při kojení přináší matce i dítěti pocit bezpečí a posiluje vzájemný citový vztah
⦁ úspěšné kojení s přiměřeným vyprazdňováním prsu je prevencí jeho zánětu
⦁ zdravý kojenec může být výhradně kojen až do ukončeného šestého měsíce života, v dalším období je třeba přikrmovat

 

Ne každá maminka má bohužel možnost své miminko kojit a tak je potřeba zvolit správnou alternativu, kterou Vám může doporučit například pediatr. Na českém trhu nalezneme několik druhů umělé výživy od různých výrobců s rozdílnými názvy. Pojďme si nyní představit pokračovací umělou výživu firem Hipp, Nestlé, Sunar a Nutrilon a vysvětlit, co se rozumím pod pojmy jako například HA nebo AR.

HIPP mléko

76079Výrobce dělí umělou výživu dle věku a také dle druhu. Kojenecká mléka jsou značena:

HiPP  BIO Combiotik– složení je založeno na posledních výsledcích vědeckého výzkumu v mléčné výživě. Obsahuje vlákninu, probiotika, laktózu a jsou bez lepku.

HIPP AR– je vhodná k dietetické léčbě při častém ublinkávání v kojeneckém věku.

HiPP Comfort– pomáhá při nadýmání, kolice a zácpách v kojeneckém věku. HiPP Comfort má regulační účinek na funkci stolice a je adaptován pro výživové požadavky Vašeho dítěte.

HIPP HA– obsahuje hydrolyzovanou (= štěpenou) mléčnou bílkovinu, a proto je vhodná zejména pro kojence ohrožené alergií (při pozitivní rodinné anamnéze nebo po doporučení pediatra).

Nestlé 

Výrobce dělí umělou výživu dle věku a také dle druhu. Kojenecká mléka jsou značena:68211

NESTLÉ Beba PRO– obsahuje živé probiotické bakterie Bifidus BL, podobné těm, které se vyskytují v mateřském mléce i trávicím traktu plně kojených dětí. Navíc má optimalizovaný obsah a složení bílkovin OPTI PRO, které vytváří menší zátěž na ještě plně nevyzrálé dětské orgány, jako jsou např. ledviny.

NESTLÉ Beba COMFORT– obsahuje živé probiotické bakterie l.reuteri, které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce a díky svým účinkům přispívají ke snížení průměrné doby, kterou miminko přes den propláče.

NESTLÉ Beba H.A.– u této řady je kladen důraz na prevenci alergií díky unikátní úpravě bílkoviny OPTI PRO HA, která podporuje postupné zvykání si dětského organizmu na obsah mléčných bílkovin a bílkovin v potravě obecně (nazývané „orální tolerance“), podobně jako mateřské mléko.


30511NESTLÉ Beba AL 110
– je nutričně kompletní výživa pro dlouhodobé používání při laktózové intoleranci a jako realimentace po průjmu. Je zdrojem všech nutričních látek pro kojence do 6 měsíců věku. Je bez laktózy a sacharózy, obsahuje nukleotidy a polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem LC-PUFA, které se nachází v mateřském mléce. Nově obsahuje také bakterie mléčného kvašení L.reuteri, tedy laktobacily stejné jako ty, které se nacházejí v trávicím traktu kojených dětí.

NESTLÉ BEBA Sensitive– je speciální kojenecké mléko určené k dietnímu postupu při zácpě a drobných zažívacích potížích.

NESTLÉ Beba A.R– je moderní funkční kojenecká výživa určená pro výživu často ublinkávajících kojenců.

NESTLÉ Beba A.C.– je speciální kojenecké mléko určené k dietnímu postupu při kolikách.

Sunar

Výrobce dělí umělou výživu dle věku a také dle druhu. Kojenecká mléka jsou značena:

74502Sunar complex– je vyvinutý podle vzoru mateřského mléka. Obsahuje unikátní kombinaci látek přirozeně se vyskytujících v mateřském mléce. Vápník a vitamín D podporují růst kostí. Mléčný tuk dodává mléku lahodnou chuť.

Sunar premium– s vylepšeným složením receptury je tak blízko mateřskému mléku jako nikdy předtím. Složky v nové receptuře připravené podle vzoru mateřského mléka přispívají k rozvoji imunity, mozku a poznávacích funkcí dítěte. Sunar obsahuje mléčný tuk, díky kterému je dětmi velmi dobře přijímán.

 

 

Nutrilon

Výrobce dělí umělou výživu dle věku a také dle druhu. Kojenecká mléka jsou značena:
45648

Nutrilon Pronutra– vyvážené složení vyvinuté na základě 40 let výzkumu mateřského mléka. Obsahuje látky, jejichž účinky na zdraví dětí byly prokázány klinickými studiemi.

Nutrilon Profutura– obsahuje navíc omega 3 mastné kyseliny pro rozvoj mozku a vitamin B2 , který přispívá ke správné funkci energetického metabolizmu.

Nutrilon ProExpert– přináší expertní výživové řešení pro děti s drobnými zažívacími potížemi, s projevy alergické reakce nebo s předpokladem ke vzniku alergií.

Na naši nabídku pokračovací kojenecké výživy se můžete podívat zde.