Od pondělí 18. září do neděle 24. září si v České republice k příležitosti světového týdne kojení připomínáme, proč je mateřské mléko pro miminko nejlepší možnou variantou. Kojení je bezesporu nejideálnější způsob stravování pro naše dítě a to hned z několika důvodů. O tom, jaké výhody má kojení pro děťátko i maminku si můžete přečíst v dnešním článku.
Hormonální vlivy
Za tvorbu mateřského mléka vděčíme zejména hormonům oxytocinu a prolaktinu – jejich produkce je zcela zásadní v období těhotenství a poté během kojení. Oxytocin způsobí stažení hladké svaloviny okolo prsních žláz, čímž dochází k vypuzení mléka do kanálků- děťátko tak může mléko sát. Hormon prolaktin produkuje naše tělo v průběhu celého života, nejzásadnější je ale v období kojení. Jeho produkci zvyšuje samotné sání prsních bradavek miminka. Výlučné kojení je doporučováno do šestého měsíce věku dítěte, poté je potřeba začít miminko přikrmovat.
1. Nejlepší složení
Složení i množství mateřského mléka je zcela přizpůsobeno potřebám miminka. Kojící žena tak poskytne svému dítěti přesně takové množství živin a dalších nepostradatelných látek, jaké zrovna miminko potřebuje. Mimo to je také regulováno množství mléka a výrazně se zamezí přejídání dítěte- jednoduše řečeno, dítě dostane tolik mléka, kolik vyžaduje a to v prvotřídní kvalitě. Mateřské mléko obsahuje mimo jiné i probiotické oligosacharidy, které podporují zdravé bakterie a ty se postarají o přirozenou obranyschopnost.
2. Pevnější vztah maminky s dítětem
Je všeobecně známo, že kojení sbližuje dítě s matkou a upevňuje jejich citový vztah. Dítě je při kojení v těsné blízkosti maminky a tak má pocit pohodlí, bezpečí a tepla. Zároveň miminko sleduje každý den z velmi těsné blízkosti rysy matky a stimuluje všechny své smysly. Velkou roli hraje také vztah maminky k samotnému kojení- je důležité, aby i ženě bylo kojení příjemné a byla trpělivá. Šťastná matka = šťastné dítě.
3. Prevence onemocnění
Mnohé výzkumy potvrdily, že má kojení pozitivní vliv na imunitní systém miminka, jelikož obsahuje důležité protilátky. Kojené děti mají menší pravděpodobnost, že budou trpět například celiakií, alergiemi a střevními či infekčními onemocněními. Úspěšné kojení s přiměřeným vyprazdňováním prsu je prevencí jeho zánětu- má tedy také pozitivní vliv na zdraví maminky. V neposlední řadě může kojení přispět k přirozenému úbytku váhy po porodu díky zvýšenému výdeji energii. Nejen během těhotenství, ale také při kojení by měly maminky dbát na správnou výživu. V neposlední řadě mají kojící maminky menší riziko rozvoje poporodní deprese.
4. Ekonomické důvody
Kojení je způsob stravování, který je nejméně finančně náročný. Pokud jste maminka, která může, a rozhodla se kojit, nemusíte například:
- Počítat peníze, které utratíte za kojeneckou výživu.
- Rychle řešit, kde koupit umělou výživu.
- Připravovat a ohřívat mléko vždy, když miminko potřebuje.