Výhody kojení pro maminku i dítě

Od pondělí 18. září do neděle 24. září si v České republice k příležitosti světového týdne kojení připomínáme, proč je mateřské mléko pro miminko nejlepší možnou variantou. Kojení je bezesporu nejideálnější způsob stravování pro naše dítě a to hned z několika důvodů. O tom, jaké výhody má kojení pro děťátko i maminku si můžete přečíst v dnešním článku.

Hormonální vlivy
Za tvorbu mateřského mléka vděčíme zejména hormonům oxytocinu a prolaktinu – jejich produkce je zcela zásadní v období těhotenství a poté během kojení. Oxytocin způsobí stažení hladké svaloviny okolo prsních žláz, čímž dochází k vypuzení mléka do kanálků- děťátko tak může mléko sát. Hormon prolaktin produkuje naše tělo v průběhu celého života, nejzásadnější je ale v období kojení. Jeho produkci zvyšuje samotné sání prsních bradavek miminka. Výlučné kojení je doporučováno do šestého měsíce věku dítěte, poté je potřeba začít miminko přikrmovat.

baby-718146_1280

1. Nejlepší složení

Složení i množství mateřského mléka je zcela přizpůsobeno potřebám miminka. Kojící žena tak breastfeeding-2428378_1280poskytne svému dítěti přesně takové množství živin a dalších nepostradatelných látek, jaké zrovna miminko potřebuje. Mimo to je také regulováno množství mléka a výrazně se zamezí přejídání dítěte- jednoduše řečeno, dítě dostane tolik mléka, kolik vyžaduje a to v prvotřídní kvalitě. Mateřské mléko obsahuje mimo jiné i probiotické oligosacharidy, které podporují zdravé bakterie a ty se postarají o přirozenou obranyschopnost.

 

2. Pevnější vztah maminky s dítětem

Je všeobecně známo, že kojení sbližuje dítě s matkou a upevňuje jejich citový vztah. Dítě je při kojení v těsné blízkosti maminky a tak má pocit pohodlí, bezpečí a tepla. Zároveň miminko sleduje každý den z velmi těsné blízkosti rysy matky a stimuluje všechny své smysly. Velkou roli hraje také vztah maminky k samotnému kojení- je důležité, aby i ženě bylo kojení příjemné a byla trpělivá. Šťastná matka = šťastné dítě. 

3. Prevence onemocnění

mother-2605133_1280Mnohé výzkumy potvrdily, že má kojení pozitivní vliv na imunitní systém miminka, jelikož obsahuje důležité protilátky. Kojené děti mají menší pravděpodobnost, že budou trpět například celiakií, alergiemi a střevními či infekčními onemocněními. Úspěšné kojení s přiměřeným vyprazdňováním prsu je prevencí jeho zánětu- má tedy také pozitivní vliv na zdraví maminky. V neposlední řadě může kojení přispět k přirozenému úbytku váhy po porodu díky zvýšenému výdeji energii. Nejen během těhotenství, ale také při kojení by měly maminky dbát na správnou výživu. V neposlední řadě mají kojící maminky menší riziko rozvoje poporodní deprese.

4. Ekonomické důvody

Kojení je způsob stravování, který je nejméně finančně náročný. Pokud jste maminka, která může, a rozhodla se kojit, nemusíte například:

  • Počítat peníze, které utratíte za kojeneckou výživu.
  • Rychle řešit, kde koupit umělou výživu.
  • Připravovat a ohřívat mléko vždy, když miminko potřebuje.