Vyhrajte nad horečkou i v létě!

nemoc dítě

I když se to zdá zvláštní, i v letním období se můžeme setkat s horečkou. Nesetkáváme se s ní tak často jako v jiném období, o to hůř ji ale snášíme. Cítíme se více unavení a je zde vyšší riziko dehydratace.

Horečka je imunitní reakce organismu s jejíž pomocí se naše tělo snaží s infekcí poprat. Horečka tedy není nemoc, ale pomocník v boji s onemocněním, které doprovází. Pomáhá z těla odplavit vše, co tam nepatří.

Za běžných okolností se tělesná teplota pohybuje mezi 36 – 37°C. Během dne kolísá a nejvyšší bývá večer. Pokud se tělesná teplota vyšplhá přes 37°C, ale zárověň nepřekročí hranici 38°C, mluvíme o zvýšené teplotě. Když překročí hranici 38°C, jde o horečku. Nad 40°C už se jedná o vysokou horečku.

Horečka může mít spoustu příčin. U dětí často doprovází infekční onemocnění, růst zoubků nebo je součástí reakce na očkování. V létě se ale může objevit i z úplně jiných důvodů.

Jaké mohou být příčiny letní horečky?

  • Angína;
  • Úpal – přehřátí organismu způsobené vysokou teplotou;
  • Úžeh – přehřátí organismu způsobené sluníčkem;
  • Dehydratace organismu;
  • Otrava jídlem – v teple se bakterie rychle množí a jídlo se rychle kazí.

Jak s horečkou bojovat?

Do 38°C teplotu nesrážíme

Pokud se dítě cítí relativně dobře, nic ho nebolí, tak do 38°C (resp. do 38,5°C měřeno v konečníku) není třeba teplotu nijak srážet. Jinak tomu ale je tehdy, kdy dítě bolí například ouško. To pak je lepší lék na snížení teploty (antipyretikum) podat a objednat se k lékaři.

1

Antipyretika a domácí lékárnička

Ke snížení horečky u dětí podáváme 2 druhy antipyretik, které se liší svou účinnou látkou.

V lékárničce by měly být zastoupeny oba druhy, protože je lze v případě potřeby střídat.

Léková forma

Léky s paracetamolem i léky s s ibuprofenem jsou k dostání ve třech lékových formách. V tabletách, sirupu i čípkách. Formu volíme s ohledem na věk dítěte a aktuální zdravotní stav. Pokud dítě zvrací, nejlepší volbou jsou čípky. Při průjmu volíme sirup, u větších dětí tablety atd.

Léky ve formě čípků mají rychlejší nástup účinku, u malých dětí jsou tedy nejlepší formou. Větší děti už s námi při jejich aplikaci bojují, volíme tedy formu jinou.

Jak ještě můžeme horečku snížit?

Dalším způsobem, jak horečku snížit, jsou zábaly nebo vlažná sprcha. Ty ale mohou být prováděny jen tehdy, kdy je horké CELÉ tělíčko dítěte. Pokud má dítě studené ruce, nohy, uši, bradu nebo nos, V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ ZÁBAL NEAPLIKUJTE!

Jak na zábal?

Slabé prostěradlo nebo osušku namočte do vody o teplotě cca 35°C a dítě do něj od hrudníčku po kyčle zabalte. Přes tuto „mokrou“ vrstvu dejte suchou osušku nebo deku. V žádném případě nepoužívejte igelit ani jinou neprodyšnou vrstvu, jak Vám někdo možná bude radit.

Zábal by měl trvat cca 12-15 minut, pak by měla následovat stejně dlouhá pauza. Zábal můžete zopakovat 3x za sebou, vždy s patřičnou pauzou.

Pro některé děti je snesitelnější vlažná sprcha. Můžete namočit i hlavu a sprcha by měla trvat 5-10 minut.