Vývoj dítěte: 1. měsíc

vyvoj ditete 1 mesic

Konečně jste se stali rodiči. Užíváte si to krásné období, kdy se z Vás stala rodina. Váš drobeček je na světě teprve chvíli, ale i za tu chvíli se toho stihl spoustu naučit. Co vše se miminko naučí během 1.měsíce svého života? Jak by měl probíhat jeho správný psychomotorický vývoj?

Vstup na tento svět je pro děťátko náročný. Opouští bezpečí maminčina bříška, které pro něj znamenalo jistotu. Byl to jen malý prostor, ve kterém se 9 měsíců vyvíjelo. Najednou kolem sebe má ohromný prostor. Aby se s tím sžilo, přichází na řadu poporodní adaptace. Pokud to je alespoň trochu možné, je novorozenec položen na maminčino bříško. Slyší tlukot srdce, hlas maminky i tatínka,… Všechny tyto zvuky jsou mu blízké a pozná je. Uklidňují jej.

1.měsíc života děťátka je také nazýván novorozeneckým obdobím.  Miminko si prohlíží svět kolem sebe, nevidí ale jasně. Miminko také disponuje několika primárními reflexy. Jedná se o automatické vrozené reakce  na prostředí a podněty.

  • Sací reflex
  • Hledací reflex
  • Moroův reflex
  • Babkinův reflex
  • Úchopové reflexy
  • Plavací reflex
  • Tonický šíjový reflex
  • Chodící reflex

Sací reflex je vyvoláván vložením jakéhokoliv objektu do úst dítěte nebo jejich blízkosti. Automatickou odpovědí dítěte na takový podnět je sání. Správná reflexivní reakce má zřetelný význam pro přežití jedince. Spolu s polykacím reflexem totiž umožňuje novorozenci přijímání potravy z matčina prsu. Tento reflex většinou kolem cca 4.měsíce věku mizí.

Hledací reflex pomáhá novorozenci při hledání zdroje potravy – maminčina prsu. Projevuje se hned po porodu. Aktivuje se dotykem na tvářičce, při prvním pokusu o přiložení miminka. Vytrácí se cca od konce 1.měsíce života a definitivně je vymazán koncem 4.měsíce věku.

Moroův reflex se spustí, když se dítě náhle uslyší hlasitý zvuk nebo má pocit, že přepadne dozadu. V tu chvíli se prohne v zádech, rozhodí rukama a nohama a následně se mu ruce přiblíží rychle zpět k sobě jakoby do objetí. (Já sama jsem tento reflex nazývala úlekový). Tento reflex vymizí koncem 3.měsíce života.

Babkinův reflex je vyvolán současným stisknutím obou dlaní dítěte, na které reaguje dítě otevřením pusy, často doprovázeném zatnutím předloktí, otočením hlavy na stranu a zavřením očí. Koncem 4.měsíce reflex mizí. V dalším vývoji na něj navazuje koordinace oko – ruka – ústa.

Úchopové reflexy – úchop rukou a nohou – jsou důležitou součástí neurologického posouzení novorozence a kojence.

Plavací reflex se projeví v okamžiku, kdy dítě ponoříme obličejem dolů do vody.  Automaticky zadrží dech a začne provádět koordinované plavací pohyby.

Tonický šíjový reflex je přítomen od narození, vymizí většinou kolem pátého měsíce věku. Když dítě leží na zádech, automaticky se mu hlava přetočí na jednu stranu, ruku a nohu na té straně natáhne, zatímco ruku a nohu na druhé straně pokrčí. Říká se mu také šermířský reflex.

Chodící reflex se objevuje po prvním měsíci života, koncem druhého měsíce mizí. Ne ale nadobro. Opět se objeví přibližně kolem 12.měsíce života, kdy dítě začíná chodit.

V prvním měsíci života je pro dítě vše nové. Je důležité, aby kolem sebe mělo milující rodiče, kteří mu ten vstup a objevování všeho nového usnadní a pomohou mu. Je důležité také rozvíjet jeho smysly. Poskytněte děťátku přiměřené množství smyslových podmětů, zkusme dítě naučit fixovat předmět očima (např. drobnou hračku) ze vzdálenosti cca 30 cm, poslouchat zvuky. Všechny tyto aktivity je třeba podporovat, ale pouze pokud je děťátko bdělé a není unavené.

Položíte-li děťátko na bříško, bude mít vystrčenou prdelku, hlavičku dokáže dát trochu na stranu, ale nedokáže ji zvednout. V poloze na zádech otáčí hlavičkou a kope nožičkami. Novorozenec také mívá ručičky zatnuté v pěstičku.

Vývoj každého človíčka je individuální. Neporovnávejte s ostatními miminky. Věnujte se svému potomkovi, každou společnou chvilku ocení a dokáže ji odměnit.