Vývoj dítěte: 10.měsíc

child-1997729_1280

Čas plyne jako voda. Ani jste se nenadáli a z toho malého uzlíčku, který jen spal a jedl je už velký kluk / velká holka. Nikde neposedí, je všude. Vývoj jde dopředu mílovými kroky. Možná si už říkáte, že se ani nenadějete a Váš potomek udělá své první krůčky.

V 10.měsíci života Vašeho potomka se Vám v porovnání s předchozími měsíci může zdát, že se nic neděje. Jakoby se vývoj zastavil. Je to ale tím, že se tělo musí připravit na ten velký první krůček, na chůzi.

Způsob přesunu za hračkou, rodiči, sourozenci je zatím lezení. Už dítě asi zvládne překonat překážky jako jsou schody – a pořád se na ně vrací. Je hodně zvídavé a tak před ním musíte zavírat zásuvky, schovávat věci. Když se mu nelíbí, že se k něřemu nedostane, dá to pěkně nahlas vědět. Stejně tak nahlas ale projevuje i radost. Hned je ten život veselejší.

Sezení už je jistější, dítě si zvládne sednout z jakékoli pozice. Vydrží si tak i nějakou dobu hrát. Je to přeci zábava sedět a stavět věž, bořit ji, a zase stavět,… a pořád dokola. A když si s ním hrajete? O to větší radost projeví.

Už spolu také určitě říkáte básničky a pořekadla. Dítě se o paci paci a pápá snaží také. Vařila myšička kašičku rozezní Váš dům radostným výskáním. Je už tak šikovné! Dokonce tolik, že se možná samo postaví u nábytku a snaží se okolo něj samo obcházet. Rodiče mají oči na stopkách a neustále každý pohyb hlídají, aby si dítě neublížilo.

1

Pokud je tomu tak, můžete se poohlédnout po aktivním chodítku. Dítě se u něj samo postaví a tlačí jej před sebou. Aktivní chodítka mívají také hrací panel, který Vaše dítě dokáže zabavit.

Vzhledem k tomu, že se samo dokáže postavit, když se něčeho chytí, je třeba zvýšit bezpečnostní opatření. Pozor na ubrusy, volně stojící hrnky s horkými nápoji apod. Odstraňte z jeho dosahu vše, čím by si mohlo ublížit.

V tomto období se také rozvíjí dětská trpělivost. Můžete si s dítětem povídat a číst pohádky. Bude se mu to určitě líbit!