Vývoj dítěte: 2.měsíc

vyvoj ditete 2 mesic

Už nemáte doma to čerstvé miminko. Určitě už poznáte, proč pláče, co potřebuje; zvykli jste si na sebe, nastolili jste si režim, který Vám vzájemně vyhovuje. Ve druhém měsíci se z novorozence stává kojenec, začíná se zajímat o své okolí. Mamince se blíží konec šestinedělí. Ve druhém měsíci by dítě ještě mělo být krmeno podle potřeby.

Určitě se nestačíte divit, jak rychle se miminko učí a vyvíjí. Ve druhém měsíci vnímá Váš úsměv, obličej; fixuje pohledem hračku, pomalu začíná zvedat hlavičku, ruce používá k objevování nových věcí. Dočkáte se také prvních vědomých úsměvů a reakce, když kojenec zahlédne maminku nebo tatínka.

V poloze na zádech miminko radostně kope nožičkami, když zahlédne maminku, zvedá nožičky nad podložku. Pokud nad něj zavěsíme hračku, může ji rozhoupat. To je nový zážitek, i když se tak neděje záměrně. Děťátko objevuje svět. Časem se tak stane cíleně, protože děťátku se to líbí a snaží se do hračky bacit ručičkou, aby ji rozhoupalo, hračka zacinkala,…  Zlepšuje se tak koordinace rukou pod kontrolou zraku. Dalším velkým objevem jsou ruce a prstíky.

V poloze na bříšku tráví stále více času a dělá velké pokroky. Snaží se na chvilku udržet hlavičku nad podložkou a vzepřít se na předloktí, otáčí se za zvukem. To je dovednost, kterou dětský lékař bude kontrolovat. Předkládáme-li dítěti v poloze na bříšku jakékoli předměty pozornosti, mluvíme na něj apod., snažíme se tak činit rovnoměrně z obou stran. Pokud bychom tak nečinili, mohlo by děťátko preferovat pouze jednu stranu a mohlo by mít slehnutou hlavičku.

Děťátko si také pomalu dokáže říci, že ho něco trápí. Většinou pláčem. A maminka jistě velmi brzy rozezná, co který pláč znamená. Ony se od sebe totiž trochu liší. Ze začátku vnímáme jen pláč, postupně ale objevíme odlišnost, když má děťátko hlad, když potřebuje přebalit,.. Ale nebojte, už to nebude jen o pláči, Váš drobeček si už začne také pomalu broukat, reagovat na zvuky.

V tomto období může děťátko také potrápit bolest bříška – kolika. Tu lze zmírnit kapkami pro spokojené bříško, nahřátým pytlíkem s třešňovými peckami, olejem nebo gelem pro masáž bříška.

Na konci 2.měsíce počítejte s kontrolou u dětského lékaře. Bude zkoumat, zda se děťátko vyvíjí správně, zda se neobjevuje nějaká odchylka. Pokud by se objevila, doporučí Vám, jak děťátku pomoci ke správnému vývoji a pohlídá si, zda se to srovnalo.

Každé děťátko se vyvíjí jinak rychle, tak se neděste, když se něco naučí o pár dní později než jeho vrstevník. Sama jsem se tím u prvního potomka stresovala. Většinou ale zbytečně. Ono se někdy totiž zdá, že se vývoj zastavil, pak se ale jednoho dne probudíte a děťátko udělalo tak obrovský pokrok, že se nestačíte divit. Nebojte se vše konzultovat s dětským lékařem. Je tu pro Vás a jistě Vám rád poradí. Dejte ale také na svou intuici, naslouchejte svému děťátku.