Vývoj dítěte: 3.měsíc

vyvoj ditete 3 mesic

Dítě už je nějakou dobu na světě a za ten čas se toho mnoho naučilo. Možná nestačíte koukat, co vše už umí a vy se už musíte mít na pozoru. Děťátko je hbité, zvídavé a musíte si také dávat pozor, co ponecháte v jeho blízkosti.

Děťátko o sobě už umí dát pěkně najevo. Dokáže výskat, řehtat se. Můžete také slyšet první „slabiky“ gé, ká. Potřebuje také kontakt s osobami jemu milými. Dokáže je rozeznat po hlasu, otáčí se po nich, přitahuje jejich pozornost. Maminka jeho pláči už bez problémů rozumí.

Miminko už koncem 3.měsíce také umí pěkně „pást koníčky“. V poloze na bříšku se tedy vzepře na předloktí a zvedne hlavičku. Chvíli ji udrží zdvihnutou. Některé děti se již dokáží také vzepřít na rukách – s propnutými lokty.

V poloze na zádech objevuje ruce a prstíky, hraje si s nimi. Sepne ručičky k sobě, drží v ručce předmět. Pro toto období jsou skvělá různá chrastítka, nejlépe ta barevná a zvuková. Miminko už vnímá barvy, zvuky jej lákají. A nejlépe, aby chrastítka byla omyvatelná. Děťátko je bude strkat do pusinky, určitě je také ale zahodí na zem.

Přes den je děťátko také více vzhůru. Už nepotřebuje tolik spánku. Některé děti už budou v noci spát delší dobu. (Ale je to individuální, některé děti to mají jinak. Já jsem to štěstí na noční spánek měla jen u nejstaršího. U těch mladších to rozhodně neplatilo.) Je ale rozhodně dobré nastolit děťátku režim. Přes den ho už občas zabavujte, hrajte si s ním, čtěte pohádky apod., aby v noci spinkalo. Když bude spát hodně přes den, může být v noci vzhůru – prostě mít obrácený režim. A to není nic dobrého ani pro něj, ani pro rodiče.

V tuto dobu Vás také čeká pravidelná kontrola u dětského lékaře a kolotoč s názvem očkování.

Co se maminky týče, možná se jí také již dostavila první menstruace po porodu. Některé ženy mají to štěstí, že se jim ještě nějakou dobu vyhýbá, jiné ne. Nedivte se ale, když v tu dobu bude miminko třeba prskat mlíčko. To totiž v době menstruace má jinou chuť a děťátko to pozná. (Sama si to moc dobře pamatuji, jak jsem byla nešťastná, že mi dítko odmítalo mlíčko a já nevěděla proč.) Ale nezoufejte. Většinou se to během pár dní srovná. Určitě kojení nevzdávejte.

Užívejte si svého děťátka, jsou to první chvíle, kdy si s děťátkem už můžete opravdu hrát, i když zatím jen s chrastítky nebo číst pohádku. Dětství strašně rychle utíká a Vy se ani nenadějete a budete mít doma už velkou slečnu/velkého kluka.