Vývoj dítěte: 4.měsíc

vyvoj ditete 4

Období 3.-4.měsíce života dítěte je jedno z nejdůležitějších pro dětský vývoj. Ten v této době poskočí o velký kus vpřed. Rozvíjí se motorika dítěte, řeč a děťátko také začíná ovládat svá zádíčka.

V leže na zádech už děťátko zvládne sáhnout po hračce ručiččkou podle toho, z které strany ji podáváte. Podáte-li ji tedy z levé strany, sáhne po ní levou ručkou a naopak. Hračku uchopí pevně. Nožičky v leže na zádech zvedá stále výš. Tou nejzajímavější novinkou je ale to, že z lehu na zádech se děti už přetáčí na bok nebo dokonce na bříško. Jakmile se jim to jednou povede, budou tuto dovednost stále zdokonalovat.

V poloze na bříšku pozoruje dění kolem sebe a hlavičku dokáže již krásně zvednout. Zvedne se také na ručičkách a možná se již také pokouší plazit. Na děťátko tak už musíme dávat větší pozor. Nevěřili byste, jak tito mrňouskové dokáží být rychlí.

baby-84552_1280

Velkou radost Vám jistě udělá „vývoj řeči“. Děťátko výská, žvatlá, projevuje svou náladu, dokáže se už pěkně nahlas smát. Možná se také naučilo prskat a i když nám rodičům se to nezdá, je to ohromná zábava. Děti to baví, o to víc, když pozorují naši reakci.

Děťátko má také moc rádo společnost a dokáže si získat pozornost. Bude napodobovat zvuky, „povídat“ si s vámi. Už umí dávat najevo radost, dělat rtíky bubliny apod.

Miminko se přibližně ve 4.měsíci může také velmi změnit. Začnou mu padat vlásky a měnit se barva očí. (Syn měl do této doby krásné modré oči jako studánky, a právě v tomto období se začaly oči měnit a dnes po „studánkách“ není ani památky.)

Velká změna může nastat u dětí, které nejsou kojeny. Na konci 4.měsíce mohou být zaváděny první příkrmy. Ty děťátko zprvu asi bude odmítat a prskat. Mrkvičku tak asi budete mít všude, jen ne v pusince děťátka. Ale nebojte, brzy se to změní. Zprvu dávejte jen na zkoušku, ochutnat, porce postupně zvyšujte.

Při krmení je dobré děťátko usadit třeba do lehátka, nebo autosedačky – tzv.vajíčka. Sedět děťátko ještě nemůže, ale tady v úhlu 45° už chvilku pobýt může. S jídelní židličkou počkejte, až bude samo sedět.

lehátko

Budou se Vám jistě hodit plastové lžičky, omyvatelné bryndáčky, možná také ohřívačka dětské stravy. A pokud si příkrmy budete chtít připravovat doma, určitě využijete pomocníky, které Vám přípravu příkrmů velmi usnadní.

V tomto období si spolu užijete spoustu legrace. Jsou to krásné okamžiky, na které nikdy nezapomenete. Buďte tedy se svým děťátkem co nejvíc a užívejte si každou společnou chvilku.