Vývoj dítěte: 6.měsíc

dítě

V 6.měsíci nastává zlom a začíná ta „pravá zábava“. Motorický vývoj jde stále dopředu a děťátko se již zvládne přetočit na bříško. Začne zkoumat svět z nové perspektivy. Rodiče tak musí zvýšit svou pozornost a děťátko více hlídat.

Přetáčením to ale nekončí. Aktivita roste a děťátko je chvilku na bříšku, chvilku na zádech, možná začne i „kolínkovat“ – pérovat na kolínkách. Vzepře se už nejen na předloktí, ale i na dlaních. Některé děti učiní také první pokusy o plazení. Končí tak jedna etapa vývoje a začíná další, neméně důležitá.

Možná se Vám už nevejde ani do kočárku. Je tedy na čase začít přemýšlet o sportovním kočárku.

Z dítěte se stává samostatná osobnost, která se žačíná i projevovat. Pomocí vlastní „řeči“ se dorozumívá s okolím, reaguje na své jméno. Umí už také různé souhlásky a samohlásky, snaží se o slabiky. Možná právě nyní uslyšíte poprvé „mama, tata,…“.

S oblibou stále „prská a bublá“. Svou pusinkou zkoumá vše, co se mu dostane do ručičky. Už si na spoustu věcí samo dosáhne nebo se knim už dokáže dostat. Je tedy třeba dávat pozor, co je v jeho dosahu.

letadlo

Jednou z oblíbených poloh je také „letadlo„. Děťátko leží na bříšku, bez opory na rukou. Obě ručičky natáhne kolem sebe a snaží se dosáhnout na to, co chce.

Opět Vás čeká pravidelná kontrola u dětského lékaře. Možná bude provádět tzv. trakční test. O co se jedná?

Dítě leží na zádech, lékař jej uchopí za ručičky a mírně jejpotáhne do polosedu. Samo se stočí do klubíčka, bradu schová k hrudníku. Ručkama se samo přitáhne, lopatky stáhne k sobě a nožičky přitáhne k bříšku. Toto ale může zkoušet pouze lékař. Vy počkejte, až to děťátko bude samo umět.

U kojených dětí nastává velká změna také v oblasti stravy. Poprvé mohou ochutnat něco jiného než maminčino mlíčko. První seznámení s novou stravou není jednoduché. Mrkvička bude určitě všude, prát budete každou chvíli, ale vyčkejte. Zachutná mu.