Vývoj dítěte: 7.měsíc

vyvoj ditete 7 mesic

I v 7.měsíci svého života se dítě rozvíjí a osvojí si nové dovednosti. Tou nejdůležitější je to, že se snaží ovládnout pohyby celého svého těla a a přemisťuje se lezením z jednoho místa na druhé dřív, než bys řekl švec.

Zcela tak rodičům končí období klidu, kdy děťátko leželo, přetáčelo se a spinkalo. Z toho, že Vám dokáže utéct přes celou místnost rychlostí blesku, má určitě ohromnou radost a ukazuje Vám to stále dokola.

Z polohy na kolenou si dokáže samo sednout, v jídelní židličce s Vámi už možná také sedí u stolu a vy spolu jíte. Sed ale většinou ještě není zcela pevný a tak se děťátko opírá o dlaně.

Další oblíbenou činností v tomto období je „ochutnávání“ palečku u nožičky. Už si totiž dokáže nožičku pořádně přitáhnout. A že je to zábava. A pokud se do této „hry“ také zapojíte, radost potomka je zaručena.

Dítě také začíná zapojovat do činností prstíčky, snaží se samo nakrmit. Bere do nich i drobnější předměty. Na co si z toho období pamatuji je to, jak občas vyloučí z činnosti malíček, který zůstává vztyčený. Mezi nejoblíbenější hračky patří kostičky a hranaté hračky vůbec. Dítě si také rádo staví komíny z hraček a ještě s větším nadšením pak komín zbourá. No a nebo tluče dvěmi hračkami o sebe.

child-2916824_1280

Co dál děťátko dokáže?

Už by taky mělo udržet osu těla v jedné přímce.

V poloze na bříšku si opřené o loktíky dokáže hrát s hračkou. Zvládne jednu uvolnit a natáhnout se s ní po hračce.

Výrazně se také zlepšil zrak. Dítě přestává „šilhat“ a slintat. Vidí už téměř stejně jako my, dospělí a dokáže pozorovat i pohybující se předměty.

Jednoznačně už reaguje na své jméno a snaží se napodobovat jednoduché zvuky. Opakuje slabiky ma ma ma, ta ta ta, ba ba ba,…

Záludnosti tohoto období

Bohužel se vyskytují i ty méně příjemné okamžiky. V tomto věku se začínají hlásit první zoubky (u některých dětí samozřejmě dříve – výjimka vždy existuje). Děťátko tak může být neklidné a uplakané. Na bolavé dásničky pak může pomoct gel na prořezávání zoubků nebo Dětský olejíček na dásně.

Další nepříjemností může být noční neklid. Děťátko se může častěji budit, protože opět roste jeho potřeba jídla. Nastává tak opět období růstového spurtu. Pokud jste ještě nezačali s příkrmy, nastal ten nejlepší okamžik.

I v tomto období platí, že vývoj každého dítěte je individuální a proto pokud něco děťátko ještě něco nezvládá, nic se neděje. Ono to dožene, nebojte.