Vývoj dítěte: 8.měsíc

baby-921293_1280

Každý den, každý týden – to je obrovský posun ve vývoji dítěte. Každý den se učí něco nového a každý den nás překvapuje. Osmý měsíc je „převratem“ v životě dítěte, které přestává ležet, sedá si, některé děti si dokonce stoupají.

V leže na zádech či bříšku už ho to moc nebaví a tak v této poloze tráví stále méně času. Bravurně ale leze a než se otočíte, je na druhé straně místnosti. A co víc – z polohy na čtyřech se dokáže posadit nebo možná i postavit. Musíte tak být neustále v pozoru.

Možná Vás to svádí dítě posazovat nebo vytahovat za ručičky do stoje, to ale pro jeho vývoj není bezpečné. Mohlo by dojít k narušení stavby kostí nebo poškození vazů. Naopak, pokud si k tomu všemu dítě dospěje samo, posílí stavbu svého těla, jednotlivé svaly a vazy.

V tomto období také nastává období „ostychu“. Před cizími se stydí, pláče a může nastat také separační úzkost.

Děťátko se snaží samo krmit, pokouší se o klešťový ůchop (úchop palcem a ukazováčkem). Novou zábavou také je ukazování ukazováčkem. Radost Vám jistě udělá prvním cíleným „mama, tata“ nebo jiným cíleným označením milované osoby.

Hry s dítětem začínají být zábavou pro všechny zúčastněné. Dítě Vám rádo bude podávat hračky – kostičky, mističky. Bude si rádo kutálet míčkem, ve vaně bude přelívat vodu z kelímku do kelímku a také nastal čas na seznámení s knížkami.  Při čtení se bude snažit napodobovat zvuky, líbit se mu také budou zvukové hračky a knížky.

Jelikož se dítě snaží napodobovat a dokáže opakovat jednoduché slabiky, určitě si oblíbí říkanku Paci, paci, pacičky. Naší oblíbenou byla také Vařila myšička kašičku, nebo děti rády ukazovaly jak jsou veliké.

Stále platí, že i když dítě zrovna něco neovládá, jeho vývoj je individuální a vše brzy dožene.