Výživa a nemoc – pomoc nabízí nutridrinky

Výživa je pro náš organismus naprosto nezbytná a je brána jako základní podmínkou života. Zahrnuje příjem nepostradatelných látek, které naše tělo potřebuje – jsou to bílkoviny, tuky, sacharidy, minerální látky, stopové prvky, vláknina nebo antioxidanty. Když je výživa dlouhodobě nedostatečná, nekvalitní nebo neobsahuje všechny potřebné složky, přispíváme k rozvoji různých onemocnění. A když už nemocní jsme, můžeme mnohdy svou chorobu správnou stravou ovlivnit.

hospice-1821429_1280

VÝŽIVA V NEMOCI

Malnutrice – je velmi zjednodušeně zhoršený stav výživy. Řadí se sem například podvýživa nebo obezita. Ukazatel malnutrice je BMI index nebo nutriční screening v nemocnici. Jedná se o velmi podrobný dotazník, který s pacientem vyplňuje nutriční terapeut nebo zdravotní sestra. Správná výživa má (nejen) v období nemoci velký význam, tělo potřebuje více energie, aby se s ní vyrovnalo – hlavní roli hrají zejména bílkoviny. Přirozená strava je pro člověka vždy nejlepší (střeva mají neustále co zpracovávat), někdy ale člověk z nějakého důvodu nemůže přijímat stravu běžně ústy a energie se musí doplňovat o nutriční nápoje.

spoon-2426623_1280

KDO MŮŽE UŽÍVAT NUTRIDRINKY?

Nutridrinky jsou určeny pro lidi, kteří potřebují doplnit energii a nejsou schopni ji získat běžnou stravou. Nutridrinky bývají často doporučovány seniorům, pacientům po operacích, pacientům s proleženinami, u nádorových onemocnění nebo u lidí s podvýživou.

intro-nutridrink

 

SLOŽENÍ A DRUHY

SLOŽENÍ
Nutridrinky obsahují bílkoviny, sacharidy, tuky, minerální látky (vápník, draslík, hořčík…), stopové prvky (železo, jód, zinek…) a vitamíny rozpustné v tucích i ve vodě.

Jsou vhodné buď jako úplná náhrada stravy, nebo jako její doplnění – užívání nutridrinků byste měli v případě zdravotních komplikací či onemocnění konzultovat s lékařem nebo nutričním terapeutem, který je obeznámen s vašim zdravotním stavem a doporučí vám, jaká je doporučená denní dávka, která vám může pomoci.

DRUHY

SIPPING
-tzv. popíjení, nutridrink je v tekuté formě o relativně malém objemu 125 nebo 200 ml. Dle zkušeností je lepší nutridrink nejprve vychladit a před konzumací pořádně promíchat – popíjet by se mělo pomalu (někomu lépe vyhovuje konzumace brčkem). K dostání jsou nutridrinky ve více sladkých příchutích, ale také neochucené

 1. Protein – vhodný zejména pro lidi, kteří potřebují výrazně doplnit bílkoviny
 2. Diasip – vhodný pro pacienty s diabetem
 3. Multi fibre – sipping obohacený o vlákninu
 4. Cubitan – obzvlášť vhodný pro pacienty, kteří mají proleženiny
 5. Juice style – sipping bez tuku
 6. Compact – vhodný zejména pro pacienty, kteří trpí podvýživou
 7. Créme – výživa konzistencí podobná například pudinku, vhodná pro pacienty, kteří mají problémy s polykáním

MODULÁRNÍ DIETETIKA

Modulární dietetika jsou stejně jako nutridrinky farmaceuticky zpracované přípravky, liší se ale ve složení – oproti nutridrinku obsahují pouze jednu živinu (bílkoviny, sacharidy, MCT tuky – tuky se středně dlouhým řetězcem). Většinou jsou ve formě prášku a je vhodné je přidat například do omáček, jogurtů nebo kaší. Řadíme sem:

 1. Fantomalt – pro pacienty, kteří mají vysoké nároky na příjem energie
 2. Protifar – pro pacienty, kteří mají vysoké nároky na příjem bílkovin
 3. Nutilis – přípravek, který zahustí pokrm, vhodný pro pacienty, kteří mají problémy s polykáním
 4. Calogen –  zdroj 100% tuku

fantomalt-1x400gm-prasek-pro-roztok-71324-1963176-1000x1000-fitprotifar