Výživa dítěte po prvním roce života je stále velmi důležitá!

SUN811_foto-702

Dítě se po ukončeném prvním roce života dostává do takzvaného batolecího věku. V tomto období se zpomaluje zprvu velmi rychlý růst, ale se dítě naopak začíná rozvíjet mnoha různými směry. Proto je nutné mu zajišťovat výživnou a pestrou stravu, která obsahuje všechny potřebné složky pro správný vývoj.

Společně s přechodem na pevnou stravu se může jednat o nelehký úkol. Z dítěte se pomalu ale jistě stává gurmán, přichází různé preference ve stravě, a to nejen na základě chuti, ale i vzhledu
a bohužel i podle momentálního rozmaru. Toto často bývá považováno za nechuť k jídlu, ale není důvod se znepokojovat — určitá vybíravost je v tomto stadiu naprosto běžná. Ovocné kapsičky Sunárek Cool ovoce ale zaručeně budou chutnat i tomu největšímu vybíravci a vy si můžete být jistá, že mu dáváte zdravou, 100% ovocnou svačinku bez přidaného cukru*.

SUN811_foto-178

Stravovací návyky

Právě v tomto věku se budují základy budoucích stravovacích návyků. Je proto dobré dbát na pravidelnost režimu, dodržování zásad zdravé výživy a kultury stolování všeobecně. S tím také souvisí fakt, že pokud budete dítěti dopřávat nejčastěji kašovitou stravu, může se pak u něj objevit určitá nevole ke kousání. Ideální na to jsou různé kousky jídla jako např. těstoviny (např. vrtule), nakrájené měkké ovoce, do měkka uvařená zelenina, křupky nebo sušenky, při kterých se děti učí i samostatně jíst. Stále populárnější jsou snacky v BIO kvalitě, např. Sunárek zeleninové a luštěninové BIO křupky.

Pravidelnost v rámci 24 hodin je jedním z pilířů správného stolování, a proto je lepší naučit na něj své dítě ještě dříve, než si osvojí nějaký jiný, nepravidelný model. Pokud jde o poměr jednotlivých jídel, kdy by se mělo jíst nejvíce a kdy naopak nejméně, všeobecně se doporučuje:

25 % snídaně + 5 % přesnídávka + 35 % oběd + 5 % svačina + 30 % večeře

20_IMG_1687

Nezapomínejte na mléko

Vápník je velmi důležitý pro správný vývoj kostí a zubů, a je proto ideální dávat dítěti
k dispozici v průběhu dne dostatek mléka. Kravské mléko pro děti po 1 roce života je dobrým zdrojem vápníku, ale vyznačuje se nedostatečným obsahem železa, jódu a vitaminu D.

Obzvláště pokud je vaše dítko vybíravější nebo není velký jedlík a není tak zajištěna dostatečně pestrá strava, může docházet k deficientu určitých vitaminů a minerálních látek. Ke snídani a večeři tak můžete přidávat náhradní mléčnou výživu pro malé děti.

Ta totiž obsahuje všechny potřebné minerální látky a vitaminy pro správný růst a vývoj, zejména pak esenciální omega 3 mastné kyseliny jako je kyselina alfa linolenová a DHA, dostatečné množství železa**, které přispívá k lepší krvetvorbě, jód**, vápník** a vitamin D** pro správný růst kostí.

Vyzkoušet můžete třeba Sunar Complex 3, který obsahuje navíc mléčný tuk a prebiotickou vlákninu GOS a děti po něm budou mít nejen spokojené bříško, ale bude jim i moc chutnat.

Kojení je pro kojence nejlepší způsob výživy.

*Obsahuje pouze přirozeně se vyskytující cukry.

**Podle zákona

Více informací naleznete na  www.sunar.cz