Vyzkoušejte bylinné čaje od Lerosu

bylinkovy caj

Leros je tradiční česká firma provoněná bylinkami. Už 65 let vyrábí čaje a bylinné směsi pro prevenci i léčbu, pro děti i dospělé, pro zdraví i pro zážitek z chuti a vůně. Bylinky se vykupují, v laboratořích testují jejich účinné složky a ty nejlepší se balí do čajových sáčků, sypou do pytlíků a prodávají v lékárnách i obchodních řetězcích. Leros si váží přírody a jejích darů, které s láskou a pokorou předává dál s cílem pomáhat lidem užívat si život ve zdraví a dobré náladě.

Leros je spojení prvních slabik slov léčivé rostliny, čímž navazuje na státní podnik Léčivé rostliny Zbraslav. Společnost byla založena v roce 1954 právě na Zbraslavi, kde dodnes sídlí, ačkoli už to není státní podnik. V březnu loňského roku ji koupila společnost Kofola s cílem značku zesoučastnit při udržení vybudované tradice i kvality. V Lerosu se píše a vypráví příběh bylinek. Začíná u semínek a končí v šálcích dobrého a zdravého čaje.

V týmu Leros jsou odborníci v bílých pláštích, kteří bylinkám rozumí, znají jejich účinné látky a umí je spojit do chutných a léčivých směsí. Oddělení vývoje v Lerosu připomíná jakoukoli jinou laboratoř plnou zkumavek, mikroskopů i záhadných přístrojů, díky nimž se k zákazníkům dostává jen to nejlepší z přírody. Bylinky vykupujeme převážně od lokálních pěstitelů. Někteří z nich s námi spolupracují už celá desetiletí, ale zapojit se mohou i nováčci, pro něž je sbírání a sušení bylinek koníčkem či obživou.

Výkupny jsou v Česku a na Slovensku zatím celkem tři. Na Slovensku ji poznáte podle bylinkové fasády. Rajecká Lesná na Slovensku, Strážnice a Slatiňany v Česku. V sezóně k nim navíc přibývají pojízdné výkupny. Sebrané bylinky pak putují do laboratoří, kde projdou už zmiňovaným testováním. Do výroby, totiž do strojů, kde se bylinky, ať už jednodruhové nebo pečlivě poskládané do nejen funkčních směsí, balí do sáčků a krabiček, jdou jen čisté plody přírody. Nepřidávají se k nim žádné stabilizátory.

příběh bylinek

Čaje Leros nabízí široké spektrum bylinných směsí. V lékárnách je k dostání farmaceutická řada, respektive 3 její skupiny. Bylinné čajové směsi, z nichž většina je registrována jako léčivo Státním ústavem pro kontrolu léčiv na základě znalosti tradičního užívání. Jednodruhové byliny s vysokým podílem účinných látek, které si můžete koupit jak v sypané, tak v porcované podobě. Nově k nim z kraje roku 2019 přibyla BIO řada jednodruhových sypaných bylin pěstovaných podle pravidel ekologického zemědělství. Kromě BIO čajů jsou obě farmaceutické řady určené výhradně pro prodej v lékárnách a do ruky Vám je podá lékárník, lékárnice či farmaceutický laborant.

K volnému prodeji jsou určené směsi řady funkčních čajů. Tato řada se jmenuje Natur a kromě lékáren je k dostání i ve vybraných obchodních řetězcích a obchůdcích se zdravou stravou.

Stejně tak i řada Baby, která obsahuje funkční čaje pro nastávající i kojící maminky a děti včetně novorozeňátek. V řadě Baby je podíl účinných látek přizpůsobený dětskému organismu. Dětské čaje řady Baby se těší velké oblibě už po generace. Označení funkční je tu zcela na místě, protože prababičky, babičky i maminky se shodnou, že fungují. Mimojiné tiší bolesti bříšek a zklidňují spánek.

Poslední řada zahrnuje čaje, v nichž se léčivá moc bylin pojí s chutí a vůní. Jsou to řady s názvy Millenium a Vital. Voní a chutnají po ovoci, bylinkách a stejně jako všechny ostatní řady jsou bez přidaného cukru a konzervačních látek.

Portfólio značky obsahuje směsi s podobným složením. Je tomu tak proto, že obsah funkčních látek v jednotlových řadách je uzpůsobován účelu užití. Příroda je mocná léčitelka a je dobré si připomenout, že stejně jako průmyslová léčiva, mají i přírodní produkty své kontraindikace.

V lékárnách najdete čaje, které mohou pro určité příznaky farmaka zastoupit nebo nahradit, proto je i koncentrace účinných látek vysoká a čaje vydává lékarnice či lékárník, případně jiný odborný pracovník spolu s instrukcemi ke správnému dávkování. Volně dostupné funkční čaje mají složení které slouží spíše k prevenci a podpoře zdravého způsobu života než samotné léčbě. I tady je potřeba dbát upozornění na krabičce.

Součástí příběhu bylinek Leros je informovat veřejnost o tom, jak bylinky správně používat, v jakém množství a při jakých příležitostech. Přáním společnosti Leros je vést lidi k přírodě a užívání si jejích darů s radostí a rozumem. Pozorovat bylinky od semínek po květy a lístky a učit se je používat pro své zdraví. Český i slovenský národní strom je lípa. Objevuje se i ve znaku společnosti Leros. Podívejte se na krabičku a určitě v erbu odhalíte list i květy lípy. A k čemu je zrovna lipový čaj dobrý? Květ lípy přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu, podporuje normální funkci dýchacího systému a napomáhá také dobrému zažívání. Je vhodný k doplnění pitného režimu. Tak jako všechny bylinky v čajích Leros pomáhá lidem užívat si život ve zdraví a dobré náladě.