Začínáme s příkrmy

zaciname s prikrmy

Vaše miminko má za sebou první měsíce života a přichází čas na zařazení příkrmů do jeho jídelníčku. Kdy je ten správný čas začít? Co podat jako první? Bude dítěti chutnat? Kupované nebo doma vařené?

To jsou nejčastější otázky, které si klade každý rodič, když se blíží čas zavedení prvních příkrmů. Pojďme si na tyto otázky odpovědět.

Kdy začít s příkrmy?

Pokud je dítě krmeno kojeneckou výživou (není kojeno) je ten správný čas po ukončení 4.měsíce věku. Pokud je dítě plně kojeno, hranice se posouvá na ukončený 6.měsíc věku. I zde ale platí, že každé dítě je individuální a pokud kojené dítě má hlad i přes neomezené kojení a váhově neprospívá, měli bychom situaci konzultovat s pediatrem a ten může doporučit zavedení příkrmů o něco dříve.

Jak začít s příkrmy?

Příkrmy podáváme zásadně lžičkou. Začínáme zásadně zeleninovým příkrmem, aby si dítě nezvyklo na sladkou chuť ovoce. Zeleninové příkrmy by pak mohlo odmítat.

V prvních dnech dáme dítěti jen „ochutnat“ třeba 2 lžičky. Postupně si dítě zvykne na nové chutě, jinou konzistenci stravy, a my můžeme dávku pomalu zvyšovat. Nejvíce se mi osvědčilo dávat první lžičku v době „poledního krmení“, před kojením.

Nejprve bychom měli začít s jednodruhovou zeleninou – nejlépe mrkvičkou. Nelekejte se, když dítě bude ze začátku prskat. Lžička i strava jsou pro ně neznámé, nové věci. Buďte trpěliví. Postupně si zvykne a brzy bude polední krmení pouze o příkrmu. Mlíčko už nebude třeba.

Pokud se ale stane, že dítě i po několika dnech příkrm odmítá, můžeme mu do něho zamíchat trochu mléka, jinak ale nepřichucujte a do 1 roku rozhodně nesolte. Někdy se osvědčí také zavedení příkrmu o několik dní odložit.

Když si dítě zvykne na jeden druh zeleniny, můžeme vyzkoušet další jednodruhový příkrm.

Pokud je jednodruhový příkrm dobře snášen, zařazujeme tzv. dvousložkový příkrm – např. mrkev s bramborem. Postupem času přidáme i třetí složku a dítěti podáváme masozeleninový příkrm.

Co se týče svačinek, ty začneme nahrazovat ovocným příkrmem až poté, co si dítě zvyklo na zeleninový příkrm v době oběda.

Opět začínáme jednodruhovým příkrmem. Je to i proto, že při postupném zavádění příkrmů snáze odhalíme případnou alergii. Postupně zavádíme do stravy také příkrmy s jogurtem či tvarohem.

Když už jsou děti větší, můžeme podávat příkrmy ve formě dětských kapsiček. Ty se hodí hlavně na cesty. Jsou skladné a praktické.

Dalším druhem příkrmů jsou kaše. K dispozici jsou ve dvou variantách – mléčné a nemléčné. Nemléčné přivítají hlavně maminky, které kojí. Mohou do nich totiž přimíchat mateřské mléčko, děti pak poznají známou chuť a kaše jim bude víc chutnat. Kaše podáváme nejlépe večer před spaním nebo ráno. Začínáme kukuřičnou nebo rýžovou kaší, postupně přidáváme i další.

Příkrmy můžeme ohřívat, vždy ale před podáním dítěti teplotu příkrmu zkontrolujte. Pokud dítě ohřátý příkrm nesní, znovu mu jej již neohřívejte a nepodávejte.

Příkrmy kupované nebo doma připravené?

Toto rozhodnutí je jen na Vás. Někdo si příkrm raději koupí, jiný zase připraví. Já se přiznám, že na úplně první seznámení s příkrmem – mrkvičkou – jsem si jej vždy kopila již hotový. Dítě sní opravdu malé množství, bylo to pro mě tedy jednodušší. Když ale dětem zachutnalo, připravovala jsem si je doma.

Pokud se i Vy rozhodnete si příkrmy připravovat doma, jistě oceníte pomocníky pro přípravu příkrmů.

Ze začátku, než se dítě naučí polykat, by příkrmy měly mít jemnou konzistenci. Nemusí být úplně rozmixované – ušetříte si pak starosti v okamžiku, kdy dítě příkrm prská a plive právě proto, že jsou v něm drobné kousky. Postupně podávejte příkrm s většími a většími kousky. U kupovaných příkrmů se kousky zvětšují s věkovým určením dítěte, u doma připravovaných si to ovlivníte zcela sami.

Přeji, ať Vašim dětem příkrmy chutnají a Vám pevné nervy a nadhled, když budete mít první lžičky všude kolem sebe. Vězte, že nejste sami. A klidně nám pošlete fotečku, jak to u Vás vypadalo, když jste Vašemu maličkému dali příkrm prvně ochutnat, ať i ostatní ví, že v tom nejsou sami.

Podělte se s námi o Vaše zkušenosti a napište nám je pod článek do komentáře nebo na mail pilulacek@pilulka.cz. 🙂