Zánět dásní

Doc. MUDr. Eva Kovaľová, PhD.

Téměř okamžitě po vyčištění zubů se na jejich povrchu usadí bílkovinná vrstva ze slin, do které se postupně usazují bakterie, jež vytvoří na povrchu našich zubů, dásní, korunek a můstků tzv. biofilm (zubní povlak), který nelze vypláchnout. Ten potom může být odstraněn pouze mechanicky zubním kartáčkem a jinými pomůckami. Pokud ho pravidelně denně důkladně neodstraňujeme, náš organismus se vůči bakteriím obsaženým v biofilmu začne bránit. Obrannou reakcí organismu je zánět.

V praxi to znamená, že pokud si kompletně ze zubů, dásní a mezizubního prostoru bakterie obsažené v biofilmu každý den neodstraníme, dojde k rozšíření cév uvnitř dásní, přes které náš organismus posílá bílé krvinky, aby bojovaly proti bakteriím a zničily je. Spolu s nimi tam pronikají i červené krvinky. Můžeme pak pozorovat zduřelé a zčervenalé dásně, které při čištění zubů krvácejí.

Pokud se do biofilmu dostanou minerály, biofilm ztvrdne a dochází ke vzniku zubního kamene. Zubní kámen je vlastně ztvrdlý neodstraněný povlak na našich zubech. Na povrchu zubního kamene se vždy vytváří nový a nový biofilm. Aktivní biofilm je vždy na povrchu, uvnitř se nacházejí tzv. „spící“ bakterie, které ožijí v závislosti na daných podmínkách. Vhodné podmínky jim tvoříme naší nedůslednou péčí. Nejjednodušší je představit si biofilm jako mraveniště. Pokud ho celý nerozrušíme, nemůžeme působit na všechny mravence. Mravence, kteří se nacházejí uvnitř, neovlivníme, pokud mraveniště „dezinfikujeme“ zvenku. Proto nemá smysl léčit „biofilm“ pouze zubní pastou a výplachy, ale nutné je též mechanické odstranění.

Léčba zánětu

Proč je důležité léčit zánět dásní?

Pokud zánět trvá déle, bakterie postupně pronikají kolem zubního krčku až k jeho kořeni a kosti, ve které je zub ukotven vlákny. Vlákna a kosti se postupně rozpouštějí, zub se začne viklat, až vypadne. To trvá několik let. Kromě toho, že nám krvácejí dásně, máme v ústech řadu odpadních látek, které jsou vylučovány bakteriemi způsobujícími zápach z úst a nepříjemnou chuť v ústech.

Jak můžeme bojovat proti zánětu?

Existují dva způsoby. Jedním je prevence, to znamená, že pravidelnou a důkladnou ústní hygienou nedovolíme, aby se na našich zubech a dásních nacházel biofilm s bakteriemi. Druhým způsobem je léčba, během které je nutné biofilm odstranit, aby se cévy v dásních mohly stáhnout. Dásně tak nebudou zduřelé a nebudou krvácet, nehrozí nám tak vypadnutí zubu.

Léčba zánětu by měla vždy začít jako kombinovaná mechanická a lokální chemická. Těžký zánět je někdy nutné léčit pomocí antibiotik i chirurgie. Léčba zánětu dásní trvá přibližně 7–10 dní. Pokud zánět postihl také kost, léčba trvá minimálně tři měsíce a kontroly jsou nezbytné nejméně 3–4krát ročně až do konce života. Poškozená kost se neobnoví do původního stavu.

Léčbu provádí dentální hygienista na zubní klinice, který nejprve odstraní zubní kámen a poté informuje pacienta o tom, jak správně používat zubní i mezizubní kartáček a zubní nit. Zároveň doporučujeme používat vhodnou ústní vodu, která působí proti bakteriím, brání jejich usazování na povrchu zubů a tím zpomaluje tvorbu biofilmu a rozvoj zánětu.

Nejúčinnějším přípravkem, který nemá žádné vedlejší účinky, je ústní voda Listerine Professional Gum Therapy. Doporučuje se používat ji formou výplachů během léčby zánětu a po jeho vyléčení v pravidelných intervalech pro udržení zdravého stavu dásní. Její správné používání je velmi důležité: 2× denně po dobu 30 sekund po každém čištění zubů. Účinnými složkami jsou esenciální oleje (EO) tymol, eukalyptol, metylsalicylát, mentol a složka LAE (ethyl-lauryol-arginát hydrochlorid). Tato složka na tenké vrstvě, která se na povrchu vyčištěného zubu tvoří z bílkovin obsažených ve slinách a která je postupně osídlena mikroorganismy, vytváří ochrannou antistatickou vrstvu bránící přilnutí bakterií.

listerineMechanismus účinku látek, které ústní voda Listerine Professional Gum Therapy obsahuje, spočívá v tom, že účinné látky:

  • zabraňují usazování bakterií na povrchu zubů, zubních náhrad i dásní,
  • ovlivňují aktivitu již usazených bakterií tak, aby nevylučovaly škodlivé látky,
  • mají protizánětlivý účinek,
  • působí proti zápachu z úst.

Listerine Professional Gum Therapy obsahuje velmi účinné látky, které mají protizánětlivý účinek. Pomáhají při léčbě zánětů a zabraňují jeho opakování. Usnadňují každodenní péči o zuby a dásně.

Zdravotnická pomůcka. V prodeji výhradně v lékárnách, u zubních lékařů a dentálních hygieniků.