Železo v našem těle, co o něm (ne)víte?

^0601129B4EDA3C120296A899ED460CF2DA887C74C98AA83DDF^pimgpsh_fullsize_distr

Železo je pro naše tělo nezbytné, ale pro řadu z nás neznámé. Často dokonce dlouho nepoznáme, že naše tělo potřebuje železo doplnit. S tímto stopovým prvkem se zkrátka pojí řada mylných představ. Podívejme se, jaká je skutečnost.

Železo musíme tělu průběžně doplňovat!

Existují vitamíny a živiny, kterým věnujeme velkou pozornost, protože o nich často slýcháme například v souvislosti s imunitou, zažíváním či zdravou a krásnou pletí. Stranou pak zůstávají neméně důležité stopové prvky, jejichž nedostatek často na první pohled nepoznáme. To je i případ železa. Zkrátka spoléháme na to, že si organismus poradí. Jenže tělo sice železo nutně potřebuje, ale vytvořit si ho neumí. Potřebuje ho proto pravidelně doplňovat. V ideálním případě slouží k doplnění železa vyvážená a pestrá strava. Bohužel jen málokdo může říci, že si ji dlouhodobě dopřává. A k čemu že tělo železo tolik potřebuje? Například pro tvorbu hemoglobinu, červeného barviva krvinek.

Víte, že: Úlohou hemoglobinu je přenášet kyslík z plic do tkání našeho těla. Každá červená krvinka tuto práci vykonává asi čtyři měsíce, poté musí být nahrazena novou. Dospělý člověk má přibližně 25 miliard červených krvinek. Kostní dřen jich vyprodukuje asi 170 miliónů během 24 hodin, ovšem pouze pokud má k dispozici dostatek železa.

Sníst není to samé, co vstřebat

Poměrně rozšířená je představa, že konzumace na železo bohatých potravin může souviset se zažívacími potížemi, či dokonce zácpou. V případě dobře vstřebatelného železa v rozumné míře se není třeba těchto problémů obávat. Lépe vstřebatelné je pro naše tělo železo tzv. hemové, které je obsažené v mase (nad ostatní vynikají játra a dále tzv. červené maso, například hovězí). Užitečným zdrojem železa, i když v hůře vstřebatelné formě, jsou i potraviny rostlinného původu, například luštěniny. Zapomeňte ale na rady známého kresleného námořníka. Špenát totiž rozhodně nepatří k rostlinám, které by v obsahu železa vynikaly nad ostatní.

Vstřebatelnost železa podporuje, pokud zároveň s ním konzumujete zdroj vitamínu C. Naopak tanin obsažený například v kávě a čaji biologickou dostupnost železa snižuje a s jeho konzumací je tedy dobré alespoň půl hodinky počkat. V případě doplňků stravy s obsahem železa můžete vybírat takové, které zároveň obsahují látky podporující jeho vstřebávání. Patří k nim například Floradix® Železo+ s vitamínem C z přírodního zdroje a ovocnými šťávami.

Víte, že: Potrava, kterou za den průměrně sníme, obsahuje sice přibližně 10 – 50 mg železa, ale jen 10 – 15 % z tohoto množství se do našeho těla vstřebá? Počítáme-li, že přibližná denní ztráta železa u žen v produktivním věku jsou 2 mg, je zřejmé, že v některých případech náš denní příjem nestačí ani na její pokrytí.

Bledost a únavu nepodceňujte

Pobledlou tvář si spojujeme s nedostatkem čerstvého vzduchu. Pokud jste ale bledí dlouhodobě, může jít o projev nedostatku železa. Dalším je únava, kterou možná i vy považujete za běžnou součást hektického životního stylu, a tak už ji ani neřešíte. K projevům nedostatku železa  patří také lámavé nehty a vlasy, rozpraskané koutky úst, bolesti hlavy nebo zhoršená schopnost soustředit se.Floradix Železo+ 250ml

Víte, že: Pokud na sobě pozorujete některé z projevů nedostatku železa, můžete vyzkoušet tekutý doplněk stravy Floradix® Železo+, který je vyrobený z přírodních surovin? Obsahuje nejen organické železo, které je pro naše tělo dobře vstřebatelné, ale také vitamín C a výtažky z ovocných šťáv, které vstřebatelnost železa podporují. Nechybí ani další tělu prospěšné látky jako výtažky z bylin a vitamíny B. Přípravek neobsahuje alkohol, konzervační látky, barviva ani syntetické přídatné látky a je tedy vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Více na www.salushaus.cz.