Znáte P.R.I.C.E. terapii?

3m ban

Bolí, natékají, někdy dokonce krvácejí a v případě, že nejsou ihned ošetřena, může být jejich léčba zdlouhavá a komplikovaná. Taková jsou tzv. muskuloskeletární poranění. Existuje však na ně ověřený a účinný postup léčby: P.R.I.C.E. terapie. Znáte jí?

Muskuloskeletární zranění jsou komplikovaná množstvím symptomů, které se charakteristicky projeví okamžitě, jak ke zranění dojde. Pak přicházejí bolesti, otoky, objevit se může krvácení i deformita daného místa. Často jde o zranění akutní a jako takové vyžaduje bezprostřední zahájení léčby, ať už mluvíme o podvrtnutí (poranění vazů), natažení (poranění svalů), kontuzi (pohmožděnina), vymknutí, vykloubení nebo zlomenině.

Jakmile se projeví některý z výše uvedených symptomů, potřebuje zraněný první pomoc – dřív, než bude v těch nejzávažnějších případech předán do rukou lékařů záchranné služby. U méně akutních zranění je nicméně možné většinu z nich bezpečně ošetřit doma. Stačí znát metodu.

3m1

P.R.I.C.E.

Pod touto zkratkou se skrývá: Protection (Ochrana), Rest (Odpočinek), Ice (Ochlazení/Ledová- ní), Compression (Stažení) a Elevation (Polohování). Pokud těchto pět zásad dodržíte během prvních 48–72 hodin od úrazu, máte vyhráno. P.R.I.C.E. totiž dokáže stabilizovat otoky v  oblasti zranění, snížit bolest i riziko dalšího navazujícího zranění a zkrátit tím dobu rekonvalescence. Chcete o jednotlivých krocích vědět víc?

P.R.I.C.E.