Zůstaňte zdraví i po návratu ze zimní dovolené

perexfoto

Ať už si nadšeně užíváte zasněžené vrcholky hor nebo raději prcháte rozmrznout do exotických destinací, nemáte nejspíš v plánu na dovolenou navázat pracovní neschopností. Podívejme se na to, jaké nástrahy na vás po návratu z dovolené číhají a jak se s nimi vypořádat.

Důvodů, proč vás po dovolené může přepadnout nemoc je hned několik. Pamatujte zejména na následující:

Změna režimu

Zatímco na dovolené se honíte leda za zážitky, po návratu na vás nepochybně čeká plno povinností. Klidný spánek a přirozené probouzení vystřídá budík, sportování a procházky nahradí sezení za stolem a pracovní pochůzky, mění se i to, co a jak jíme.

Vaše tělo tohle všechno registruje. A náhlé změny mu rozhodně neprospívají. Naplánujte návrat z dovolené tak, abyste měli ještě den-dva volno a mohli do starých kolejí nastoupit pozvolna.

Teplotní šok

Během pár hodin letu z/do teplých krajin může teplotní skok být klidně 40 stupňů. Přidejte si střídání teplot během cestovních přestupů a máte zaděláno na nachlazení. Pokud míříte na hory, může se stát, že prochladnete přímo na svahu nebo z vlhkého oblečení.

Při balení myslete i na cestu a nechejte si po ruce takové kousky oblečení, které budete moct podle potřeby vrstvit nebo naopak shazovat. Vyplatí se i výběr kvalitního funkčního oblečení.

Chřipka v plném proudu

Chřipková sezóna u nás obvykle nastupuje na přelomu prosince a ledna, podle počasí a dalších okolností pak kulminuje až do března. Co to znamená? Viry influenza, původci chřipky, jsou pravděpodobně všude kolem vás. Snadno se přenáší kapénkovou nákazou a brzy po nakažení vyvolávají těžké poškození řasinkového epitelu dýchacích cest.

Pokud jste se nenechali včas očkovat, zaměřte se na stálé posilování imunity, stravu s dostatkem vitamínů a oblékání. Pokud se u vás objeví první příznaky (viz níže), zahajte léčbu včas.

Okolí a stres a imunita

Výše popsané body společně ústí v další fakt. Z dovolenkové oázy klidu s (převážně) zdravými lidmi se najednou ocitnete mezi pokašlávajícími kolegy a úkoly, které se vám „na stole“ nakupily v době vaší nepřítomnosti.

Nenechte se tím zlomit! Zhluboka dýchejte (tedy pokud zrovna vedle vás není nějaký chrchla), popíjejte bylinkové čaje a jezte ovoce. Zaměřte se na vitamín C i minerály zinek a hořčík, které příznivě působí na imunitní systém i nervovou soustavu.

Když to přece jen přijde

Hlídali jste všechno a přeci jen máte najednou pocit, že „na vás něco leze“? I to se může stát.

Pokud vás náhle rozpálila horečka, přidaly se bolesti hlavy, kloubů či svalů a třeba i dráždivý kašel, máte zřejmě chřipku. Zalehněte! Ona vám únava nic moc jiného nedovolí.

Jste spíš „tak trochu unavení“, teplota je jen zvýšená, ale tak nějak vás pobolívá hlava a přidala se rýma a/nebo bolest v krku? Zřejmě jste se nachladili. Průběh nachlazení je lehčí a často svádí k přecházení. Nedělejte to.

Tantogrip_jpeg_230x170_2

Ani u chřipky, ani u nachlazení většinou nepotřebujete antibiotika. Dopřejte si klid, hodně pijte a zůstaňte doma. Pokud přeci jen nutně potřebujete vyřídit nějaký úkol nebo si chcete ulevit od příznaků, můžete sáhnout po osvědčené kombinaci paracetamolu a fenylefrinu v léku Tantogrip citrón nebo Tantogrip pomeranč.

Paracetamol sníží teplotu a uleví od bolesti, fenylefrin působí proti překrvení a zduření nosní sliznice, takže vám uvolní nos. Přípravek má podobu granulátu, který snadno rozpustíte ve vodě jakékoliv teploty. Lék si tak dopřejete ve formě nápoje v jedné ze dvou oblíbených příchutí. Obsažené množství je dostatečné a bezpečné i pro drobnější postavy a děti od 12 let.