Zvládněte zánět vedlejších nosních dutin

muz_ryma_inhalace_rucnik_pomeranc_zazvor

Silný tlak v oblasti čela, dlouhodobá rýma, hnisavý výtok z nosu, vysoká teplota – to jsou základní projevy zánětu vedlejších nosních dutin, kterým čelí mnoho lidí (kteří často tuto nemoc nerozpoznají).

Příčinou zánětu vedlejších nosních dutin je bakteriální infekce. Bakterie postupně zablokují propojení dutin nosu s vedlejšími dutinami a vyvolají tak otok a vzrůst tlaku v oblasti čela s následným narušením nosní sliznice. V zájmu snížení rizika zánětu vedlejších nosních dutin je třeba dodržovat několik pravidel.

Při rýmě musíte odstraňovat hlen z ucpaného nosu (který ucpává propojení dutiny nosu s vedlejšími nosními dutinami). Neméně důležité je vyhýbat se znečištěnému vzduchu (např. cigaretový kouř, škodlivé chemikálie a prach), který může způsobit podráždění. Pamatujte také na dostatečnou vlhkost, pravidelné čištění filtrů klimatizačních jednotek, dodržujte pitný režim a vyhýbejte se alergenům (běžné alergeny: jasan, lípa, olše a líska).

Při léčbě ucpaných a bolavých dutiny pomáhají rovněž praktické domácí metody. Úlevu přinášejí obklady s jod-bromovou solí – urychlují čištění nosu a vedlejších dutin. V řadě domácností se používají rovněž zahřívací masti, obklady z teplého hrachu nebo hořčice a inhalace s cibulí, česnekem a čerstvě nastrouhaným křenem (s cílem vyvolat kýchání, jež očistí nos a vedlejší nosní dutiny). K přírodním metodám léčby zánětu vedlejších nosních dutin patří rovněž bylinné inhalace nebo inhalace s éterickými oleji. Tyto inhalace ulevují od bolesti a ředí hlen a podporují tak jeho účinné uvolňování. Nezmírňují však otok, pouze vyvolávají pocení.

Olynth_vizual_A3_kompozice_CZ_01_uprava_FINAL

Přírodní postupy boje s rýmou je proto vhodné doplnit používáním vhodných léčivých přípravků. Použít můžete nosní spreje, například Olynth® HA 0,1%, který působením xylometazolinu rychle uvolňuje ucpaný nos. Navíc jako jediný obsahuje pomocnou látku kyselinu hyaluronovou*, která zvlhčuje nosní sliznici. Léčivý přípravek Olynth® HA neobsahuje konzervační látky, může se používat 1 rok po otevření a je k dispozici ve 2 variantách: Olynth® HA 0,1% pro dospělé a děti od 7 let a Olynth® HA 0,05% pro děti od 2 do 7 let.

Literatura:

Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2012. Mieczkowski Daniel, Co drugi Polak miał kłopoty z zatokami [online], [dostęp: 15. května 2016], k dispozici na internetu:
http://www.nowoczesna-klinika.pl/pl/artykuly/17/Analizy_Raporty/1/284/Co_drugi_Polak_mial_klopoty_z_zatokami

* Ve formě sodné soli. V kategorii nosních sprejů obsahujících xylometazolin/oxylometazolin. Reklama na léčivý přípravek. Nosní sprej, roztok Olynth® HA 0,05 %, Olynth® HA 0,1 %,  Olynth® 0,05 %, Olynth® 0,1 % obsahují xylometazolin-hydrochlorid
a jsou určené na nosní podání. Před použitím si pečlivě přečtěte celou příbalovou informaci. Držitel registrace: McNeil Products Limited UK. Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Walterovo náměstí 329/1, 158 00 Praha 5 – Jinonice. MAT/5876/07/2018